JIE: Zadržavaju se visoke spot cene zbog hladnog talasa – EQ

Stefan Nikolić avatar

Značajan pad temperatura koji se očekuje naredne nedelje imaće uticaj na ekstremno visoke spot cene električne energije u jugoistočnoj Evropi. Iako bi Rumunija mogla osetiti određeno olakšanje zahvaljujući povećanoj proizvodnji vetra, ostale zemlje u regionu, poput Mađarske i Slovenije, suočiće se sa teškim tržišnim uslovima.

Prema podacima koje je objavio Energy Quantified, temperature u Rumuniji će pasti za 4,6 stepeni Celzijusa, na -3,7 stepeni sledeće nedelje. Ova promena u temperaturi će uticati na potrošnju električne energije, koja se u Rumuniji i Srbiji očekuje na nivou od oko 12,7 GW, što je slično potrošnji iz prethodne nedelje.

U Rumuniji, predviđa se da će proizvodnja vetra dostići oko 1,06 GW sledeće nedelje, što je ispod očekivanih 1,5 GW. Pored toga, kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji i Srbiji biće približno 3,2 GW. Ovo bi moglo rezultirati time da rumunske spot cene budu oko 20 evra po MWh niže od cena u Mađarskoj i Sloveniji, kako je izjavio Eylert Ellefsen, stariji analitičar i stručnjak za hidrologiju pri EQ-u.

S druge strane, Mađarska i Slovenija će biti pod pritiskom snažnog tržišta u centralnoj i zapadnoj Evropi. Ove zemlje suočavaju se s problemima niskih temperatura i nedostatkom proizvodnje vetra. U Nemačkoj se očekuje da će proizvodnja vetra iznositi samo 13,1 GW, što je znatno ispod normalnog nivoa za 7,56 GW. Temperatura u Nemačkoj će pasti na 0,6 stepeni, što je 2,5 stepeni ispod proseka.

Zbog tih faktora, EQ procenjuje da će spot cene u Mađarskoj i Sloveniji ostati visoke, oko 272 evra po MWh. Bugarska, čije tržište je povezano sa rumunskim od kraja oktobra, trebalo bi imati cene slične rumunskim, oko 250 evra po MWh. Očekuje se da će snažna proizvodnja vetra u Rumuniji dovesti do velikih razlika u ceni u odnosu na Mađarsku, dok će Mađarska i Slovenija, koje su povezane sa austrijskim i CWE tržištima, beležiti cene baznog opterećenja veće od 300 evra po MWh u prethodna dva dana.

U skladu s tim, EQ predviđa da će regionalne spot cene kretati od 233,9 evra po MWh u Bugarskoj do 278,3 evra po MWh u Sloveniji. U poređenju sa prošlom nedeljom, kada su cene iznosile 209,8 evra po MWh u Bugarskoj i 243,5 evra po MWh u Sloveniji, trenutni trend ukazuje na značajan rast cena.

Ova situacija ukazuje na složene dinamike tržišta električne energije u regionu, koje su pod uticajem vremenskih prilika, proizvodnje obnovljivih izvora energije i međusobne povezanosti tržišta. Očekuje se da će nadolazeći hladni talas dodatno pojačati pritisak na potrošače i proizvođače u ovom delu Evrope.

U svetlu ovih okolnosti, potrošači u Rumuniji, Srbiji, Mađarskoj, Sloveniji i Bugarskoj trebali bi biti spremni na moguće promene u računima za električnu energiju u narednim nedeljama. Kako se tržište prilagođava novim uslovima, važno je pratiti razvoj situacije i reagovati na promene u potražnji i ponudi energije. Ova situacija takođe naglašava potrebu za jačanjem kapaciteta proizvodnje iz obnovljivih izvora i poboljšanjem energetske efikasnosti kako bi se smanjila zavisnost od uvoznih energenata i stabilizovale cene na tržištu.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije