Kako izgledaju predavanja na fakultetima?

Stefan Nikolić avatar

Nakon što je Nacionalno telo za akreditaciju odobrilo nekim fakultetima u Novom Sadu, Beogradu i Nišu mogućnost izvođenja nastave na daljinu, studenti su dobili priliku da prisustvuju predavanjima. Međutim, način realizacije nastave varira od fakulteta do fakulteta, u zavisnosti od specifičnih zahteva nauka koje se izučavaju, kao i trenutne faze nastavnog gradiva.

Nemanja Jovanović, student veterinarske medicine, opisuje kako trenutno izgleda nastava na njegovom fakultetu. Profesori postavljaju materijale na internet platformu i organizuju konsultativna predavanja uživo. Praktični deo nastave, međutim, nije moguće izvoditi. Jovanović ističe da će studentima, posebno onima u višim godinama, nedostajati praktične vežbe, jer su u prethodnim semestrima savladali fundamentalne predmete koji uključuju rad u laboratoriji.

Na Fizičkom fakultetu, koji je tek izašao iz blokade, nastava se održava uz pomoć elektronske table, dok se mnogi kursevi snimaju kako bi studenti mogli da ih pogledaju naknadno. Dekan Voja Radovanović napominje da se drži više časova nego što je prema rasporedu, kako bi se obuhvatilo što više gradiva. „Ono što je najvažnije će se sigurno preći, a mislim da ćemo pokriti i više od toga. Planirali smo dve nedelje u kojima će studenti raditi eksperimentalne vežbe, dok ćemo teorijske i računske vežbe održavati u drugom periodu,“ objašnjava Radovanović.

Na Ekonomskom fakultetu, situacija je nešto drugačija. Studenti su zimski semestar završili pre početka blokada i trenutno pohađaju predavanja iz letnjeg semestra. Profesor Veljko Mijušković kaže da je interesovanje studenata bilo prilično veliko, te da očekuje da se nivo znanja neće značajno promeniti uprkos izazovima.

Budućim brucošima, koji se prema najavama Univerziteta u Beogradu mogu upisivati od 21. jula do 8. avgusta, dekani poručuju da postoji velika šansa da se nastava za sledeću školsku godinu normalizuje. Radovanović smatra da je ključno obezbediti da nastava i vežbe budu uživo, a izražava nadu da će to postati stvarnost.

Uprkos izazovima s kojima su se fakulteti suočili, profesori i studenti saglasni su da je trenutna situacija podseća na period korone. Mnogi su se trudili da nadoknade propušteno gradivo i pripreme se za predstojeće ispite. Uloženi su veliki napori kako nastavnog osoblja, tako i samih studenata, kako bi se osiguralo da se što bolje pripreme za ispite koji slede.

S obzirom na sve izazove sa kojima su se fakulteti suočili, nastava na daljinu je bila nužna mera tokom pandemije, ali su se sada stekli uslovi za povratak u tradicionalne učionice. Fakulteti su se prilagodili situaciji, a mnogi nastavnici su pronašli načine kako da zadrže angažman studenata i obezbede kvalitetno obrazovanje čak i u teškim uslovima.

Uz nadu u normalizaciju nastave, studenti i profesori se pripremaju za predstojeće izazove i ispite. Očekivanja su velika, a svi se nadaju da će se nastava uskoro moći izvoditi bez ograničenja, kako bi se studentima omogućilo kvalitetno obrazovanje i praktično iskustvo koje im je potrebno.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije