Ako ste vozač, velika je verovatnoća da ćete se pre ili kasnije suočiti sa situacijom kada na svom automobilu zateknete probušenu gumu. Ova situacija može biti veoma neprijatna, posebno ako ne znate kako reagovati. Stoga je od suštinskog značaja da se pripremite unapred i znate kako postupiti kada se to desi.
U prošlosti je rezervna guma bila standardna oprema svakog vozila, ali danas mnogi novi automobili dolaze bez nje. To ne znači da ne treba da imate rezervnu gumu, ali je važno da bude lako dostupna i da se redovno proverava. Pritisak gume i njeno opšte stanje moraju biti u redu; rezervni točak koji je ispumpan ili zatrpan stvarima u prtljažniku neće vam pomoći u kriznoj situaciji. Takođe, važno je znati gde su tačke oslonca za dizalicu na vašem automobilu, kao i redosled priteznja šrafova.
U modernom vremenu, proizvođači automobila često isporučuju setove za krpljenje guma umesto rezervnih točkova. Ovi setovi obično se sastoje od kompresora i bočice sa lepkovima, koji se koriste za privremeno zatvaranje rupe. Postupak je prilično jednostavan: crijevo se priključi na ventil gume, kompresor se pokrene, i kroz nekoliko minuta lepak i vazduh ispune probušenu gumu. Nakon toga, važno je voziti nekoliko kilometara do 80 km/h kako bi se lepak ravnomerno rasporedio. Vožnja s ovako saniranom gumom može trajati do 200 km, ali ne zaboravite da posetite vulkanizera što je pre moguće.
U slučaju da nemate set za krpljenje, možete koristiti sprej za hitne popravke, koji je lako dostupan na benzinskim pumpama. Ovaj sprej je namenjen manjim gumama i namenjen je za jednokratnu upotrebu. Takođe, važno je napomenuti da ne smete vaditi ekser iz gume dok ne stignete na sigurno mesto.
Za iskusnije vozače, postoji mogućnost korišćenja kompleta za ubacivanje zakrpe u gumu. Ova metoda je trajnija, ali zahteva više veštine i dodatni alat, poput ručne pumpe. Ovdje se telo, poput eksera, mora izvaditi iz gume, a rupa proširiti šilom kako bi se u nju ubacila lepljiva gumena traka. Nakon sečenja viška, guma može nastaviti s upotrebom.
Međutim, važno je napomenuti da ne može svaka guma biti zakrpita. Popravka je moguća samo ako je rupa na gaznoj površini gume. Ako je oštećenje na bočnom zidu ili prelazi pet-šest mm, guma se mora zameniti. U slučaju bilo kakve sumnje, uvek se savetuje poseta profesionalcu.
S obzirom na sve izazove koji dolaze sa vožnjom i mogućim probušavanjem guma, važno je biti spreman. Priprema i znanje kako reagovati u ovakvim situacijama može vam uštedeti vreme, novac i stres. Bez obzira na to da li koristite rezervnu gumu, set za krpljenje ili neki drugi metod, najvažnije je da znate šta radite i da ostanete smireni tokom krize.
U doba kada su tehnologije i opcije za popravku guma postale raznovrsnije, vozači bi trebali biti svesni svih mogućnosti koje imaju na raspolaganju. Takođe, redovno održavanje i provere stanja guma mogu pomoći da se izbegnu ovakve neprijatnosti, a znanje i priprema nikada ne izlaze iz mode. Uvek je najbolje biti korak ispred, kako biste se što lakše snašli u slučaju problema.