Kako reagovati kada kočnice otkažu

Stefan Nikolić avatar

Tokom vožnje, vozači se mogu suočiti sa različitim nepredviđenim situacijama, a jedan od najstrašnijih trenutaka je kada shvate da im kočnice ne funkcionišu. Iako su kvarovi na kočnicama retki, mogu se dogoditi, a posledice su često ozbiljne ako vozač ne zna kako da reaguje u takvim situacijama.

Najvažnija stvar u trenutku kada kočnice otkažu je ostati pribran. Panika ne pomaže, te je potrebno brzo povratiti kontrolu i pokušati da se vozilo zaustavi na bezbedan način. Prvo što vozač treba da uradi jeste da prestane da ubrzava. Uključivanje svih četiri migavca može pomoći da se upozore ostali učesnici u saobraćaju, a sirena može biti dodatno upozorenje.

Gasiti motor u ovoj situaciji nije preporučljivo jer bi to moglo da onemogući rad servo volana, što otežava upravljanje vozilom. Vozači bi trebali da pokušaju da nekoliko puta pritisnu papučicu kočnice, pumpajući je, u nadi da će povratiti pritisak u kočionom sistemu. Ukoliko to ne uspe, korisno je usporiti korišćenjem motora, postepeno prebacujući u niže brzine.

Vozači automobila sa manuelnim menjačem imaju prednost, jer mogu lakše upravljati smanjenjem brzine. Većina automatskih menjača takođe ima manuelni (sekvencijalni) režim, što omogućava vozaču da ručno smanji stepen prenosa.

Čim vozač shvati da su kočnice otkazale, važno je da vozilo izbacite iz saobraćaja. Idealno bi bilo preći u zaustavnu traku, na bankinu ili na drugo bezbedno mesto pored puta. U urbanim sredinama, gde je prostor ograničen, i brzina je niska, vozači bi trebali usmeriti vozilo ka čvrstoj površini poput ograde ili ivičnjaka, što može pomoći u usporavanju vozila i sprečiti sudar s drugim vozilima ili pešacima.

Preporučuje se da vozači redovno proveravaju stanje kočnica kako bi prepoznali potencijalne probleme pre nego što dođe do kvara. Ako kočnica postane tvrđa nego obično, ili ako je potrebno više snage da bi se vozilo usporilo, to može značiti da pojačivač kočnice ne funkcioniše ispravno. Ovi problemi mogu nastati nakon duže neaktivnosti, pregrevanja sistema ili kvara na pumpi.

Redovne provere na svakih dva do tri meseca su od suštinskog značaja. Vozači bi trebali da provere nivo kočione tečnosti, istrošenost kočionih pločica i stanje diskova. Ako se papučica kočnice čini neuobičajeno mekanom, to može značiti da je nivo tečnosti nizak ili da se vazduh nalazi u sistemu.

Takođe, ako vozilo prilikom kočenja počne da vuče u stranu ili se ponaša nepredvidivo, to može ukazivati na ozbiljniji kvar, ne samo na kočnicama, već i na amortizerima ili drugim delovima oslanjanja. Takve simptome nikako ne treba ignorisati, a vozilo je potrebno odmah odvesti u servis.

U trenutku kada se suočite s ovakvom situacijom, ostanite smireni i pratite navedene savete kako biste povećali svoje šanse za bezbedno zaustavljanje vozila. Uvek je bolje biti spreman i informisan nego suočiti se s posljedicama nepredviđenih kvarova na putu. Vaša bezbednost i bezbednost drugih učesnika u saobraćaju zavisi od vaše sposobnosti da brzo i efikasno reagujete u kritičnim momentima.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije