Kneževiću sačekuša u Barseloni ?

Goran Petrović avatar

U širem centru Barselone, u utorak popodne, ubijen je Filip Knežević (36), Cetinjanin za kojim su raspisane crvene Interpolove poternice u više zemalja, uključujući i Srbiju. Identitet žrtve je potvrđen nakon što su pronađena falsifikovana španska lična dokumenta. Knežević se smatra jednim od vodećih članova „kavačkog“ kriminalnog klana, koji je poznat po svojoj povezanosti sa raznim krivičnim delima.

Pucnjava se dogodila oko 16:25 u pešačkoj zoni Ešample, kada je napadač prišao Kneževiću sa leđa i ispalio više hitaca. Nakon što je Knežević pao, napadač mu je pucao u glavu, a zatim pobegao. Telo ubijenog pronađeno je u hodniku jedne stambene zgrade, a na staklu ulaznih vrata vidljiv je bio trag metka. Policija Katalonije pokrenula je istragu kako bi utvrdila okolnosti ovog događaja i obeležila područje.

Crnogorski istražitelji čekaju potvrdu identiteta ubijenog, ali „škaljarski“ kriminalci tvrde da su čuli vatromet u Cetinju u večernjim satima, sugerišući da su slavili Kneževićevu smrt. Ipak, teško je reći koliko je to tačno. Knežević je bio označen kao visokorangirani član „kavačkog“ klana, a prema optužnici, on je bio direktni izvršilac egzekucije dvojice članova „škaljarskog“ klana, Alana Kožara i Damira Hadžića, na ostrvu Krfu, 23. jula 2020. godine.

Optužnica Javnog tužilaštva za organizovani kriminal (JTOK) otkriva da je Knežević koristio „skaj“ aplikaciju za komunikaciju, a njegovo kodno ime bilo je „Student“. U dokumentima se navodi da je ilegalno ušao u Grčku, a potom sa svojim saučesnicima, iznajmljenim kvadovima, došao do kuće u kojoj su boravili Kožar i Hadžić. U zasedi su čekali da se njih dvojica vrate sa plaže, a kada su se pojavili, napadači su otvorili vatru iz više oružja, ubivši ih na licu mesta.

Nakon zločina, napadači su pobegli gliserom sa ostrva. Knežević se trenutno sudi u odsustvu u Srbiji, a optužnica je rezultat saradnje istražnih timova iz Grčke i Srbije. Knežević se potražuje zbog ovih krivičnih dela, a Crna Gora je takođe raspisala poternice za njim zbog više prekršaja.

Jedan od najzapaženijih slučajeva koji se povezuje sa Kneževićem jeste pucanje na novinarku Oliveru Lakić 8. maja 2018. godine. U tom incidentu, Knežević je ispalio hitac u njenim nogama ispred zgrade u kojoj je stanovala. Osim toga, tereti se da je član kriminalnog „kavačkog“ klana, koji su formirali Radoje Zvicer, Slobodan Kašćelan i Milan Vujotić, a koji je planirao ubistvo vođe suprotnog „škaljarskog“ klana, Jovana Vukotića, tokom njegovog boravka u pritvoru.

Javno tužilaštvo za organizovani kriminal navodi da su ovu kriminalnu grupu, koja je počinila zločine u Grčkoj tokom 2020. godine, organizovali Veljko Belivuk, Darko Šarić i Radoje Zvicer. Pre zločina na Krfu, u Atini su ubijeni Igor Dedović i Stevan Stamatović, koji su takođe bili visoko rangirani članovi „škaljarskog“ klana. Ovaj incident dodatno osvetljava komplikovanu mrežu sukoba između suprotstavljenih kriminalnih grupa u regionu.

Kneževićevo ubistvo u Barseloni predstavlja još jedan u nizu nasilnih zločina koji se povezuju sa ratom između „kavačkog“ i „škaljarskog“ klana. Ova situacija dodatno naglašava potrebu za efikasnijim merama borbe protiv organizovanog kriminala u regionu, kao i za međunarodnom saradnjom u istrazi i hvatanju osumnjičenih. U vremenu kada su granice između država sve manje bitne za delovanje kriminalnih organizacija, očigledna je potreba za jedinstvenim pristupom u rešavanju ovih ozbiljnih problema.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije