Kupovina polovnjaka sa malom kilometražom

Stefan Nikolić avatar

Kupovina polovnog automobila često počinje sa osnovnim kriterijumom: što manja kilometraža, to bolje. Na prvi pogled, automobil sa samo 40 hiljada pređenih kilometara izgleda kao pravi pogodak – gotovo nov, a znatno jeftiniji od novog. Međutim, ova idealna brojka može sakriti ozbiljne probleme koji se kriju ispod površine. Niska kilometraža ne garantuje da je vozilo u dobrom stanju; u nekim situacijama može značiti upravo suprotno.

Automobili su napravljeni da se voze, a ne da stoje u garaži. Kada vozilo predugo miruje, počinju da propadaju komponente koje zavise od pokreta i cirkulacije tečnosti. Gumeni delovi, kao što su zaptivke, creva i kočioni sistemi, vremenom postaju krti, pucaju i propuštaju, naročito ako nisu bili redovno pod pritiskom, zagrevani i podmazivani. U ekstremnim slučajevima, to može dovesti do curenja ulja, problema sa vešanjem ili čak ozbiljnih oštećenja motora. Klimatski uslovi dodatno pogoršavaju situaciju; vozilo koje je stajalo u suvom i vrućem okruženju gubi elastičnost gumenih komponenti, ponekad već posle jedne godine nevoženja.

Automobili koji se retko koriste često ne postignu radnu temperaturu motora, što dovodi do stvaranja ugljeničnih naslaga. Ove naslage smanjuju snagu, povećavaju potrošnju i troše delove brže nego što bi se očekivalo. Takođe, kondenzacija i vlaga zadržana u delovima karoserije mogu izazvati rđu, čak i na relativno novim vozilima, posebno ako su čuvana napolju. Zato je važno biti oprezan kada prodavac tvrdi da je auto bio u vlasništvu starije osobe i vožen „samo do pijace“. Takve priče često prikrivaju vozilo koje mesecima stoji, bez redovnog održavanja i vožnje, što može značiti ozbiljna oštećenja unutar sistema goriva i kočnica.

Redovno održavanje vozila je ključno i ne zavisi samo od pređene kilometraže. Dobar znak je kada je vozilo održavano redovno, kako vremenski, tako i po kilometraži. Ulje i filteri treba da se menjaju bar jednom godišnje, čak i ako auto nije mnogo vožen. Potpuna servisna evidencija je od velike važnosti; tražite račune i datume, a ne samo spisak zamenjenih delova.

Kada razmišljate o kupovini polovnog automobila, obratite pažnju na nekoliko ključnih faktora. Prvo, potražite potpunu servisnu istoriju, sa datumima i računima, a ne samo brojem pređenih kilometara. Drugo, odvedite vozilo kod mehaničara kako bi proverio zaptivke, trap, motor i karoseriju. Takođe, insistirajte na test vožnji u svim uslovima – grad, auto-put, kočenje i ubrzanje. Ne zaboravite da ne jurite za što manjom kilometražom; redovno vožen i održavan auto sa više kilometara često je mnogo bolja i sigurnija opcija.

Na kraju, važno je napomenuti da se kupovina polovnog automobila može činiti kao jednostavan zadatak, ali zahteva ozbiljno razmatranje i pažnju. Niska kilometraža može izgledati privlačno, ali često skriva potencijalne probleme. Stoga, postavite pitanja, proverite sve detalje i budite spremni na dodatne korake kako biste osigurali da dobijete automobil koji će vam služiti bez problema. Ulaganje vremena i truda u istraživanje može vam uštedeti novac i frustraciju u budućnosti.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije