Dobra vest iz Kragujevca. U kragujevačku Energetiku danas su stigla dva od potrebnih pet kotlova na gas, kojima će biti rešen višedecenijski problem zagađenja vazduha u gradu. Država je za modernizaciju sistema daljinskog grejanja i sanaciju pepelišta u Kragujevcu obezbedila ukupno 18 miliona evra.
– Ako gledamo sa ekološkog aspekta ovo je istorijski momenat za Kragujevac. Kotlovi su konačno materijalizacija svega onoga o čemu smo do sada razgovarali i što je trebalo promeniti u Kragujevcu u sistemu daljinskog grejanja. Do kraja meseca očekujemo da stignu još tri kotla i onda počinje njihova montaža. Ovo je poslednja sezona grejanja na ugalj u Kragujevcu tokom koje je vazduh veoma zagađen – poručio je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić i istakao da je najveća zahvalnost Ministarstvu zaštite životne sredine i Vladi RS na podršci i na velikoj i značajnoj investiciji koja će, pored kvalitetnijeg grejanja, Kraguječanima obezbediti čistiji vazduh.
Dašić je podsetio da je pre nešto više od godinu dana razgovarao sa predsednikom države, koji je iskoristio svoj uticaj kako bi se obezbedilo rešenje za višedecenijski problem zagađenja u gradu.
Prema rečima direktora Energetike d.o.o Kragujevac, dr Andreje Ilića, kotlarnica je koncipirana i projektovana po najsavremenijoj tehnologiji.
– Na lokaciju je do sada pristigao veliki deo krupne opreme, vrednosti oko 4 miliona evra. Isporučeni su ventilatori svežeg vazduha, izmenjivači toplote, gorionici za nove kotlove. Za zamenu glavnog toplovoda ka gradu stiglo je 3,6 kilometara predizolovanih cevi i cevnih elemenata. Ugradnja kotlova počinje kada pristignu svih pet na lokaciju. Na već pripremljeni plato postavlja se dizalica nosivosti 500 tona, skida se deo krova na fabrici i kotlovi se postavljaju na noseću čeličnu konstrukciju. Nakon postavljanja kotlova na ležišta sledi njihova montaža, opremanje i formiranje svih cevnih elemenata. Pre početka nove grejne sezone biće izvršene sve potrebne probe, a kada vremenski uslovi budu pogodini dokazuju se parametri. Za Kragujevčane ovo je rešenje višedecenijskog problema jer toplana više neće zagađivati vazduh, a s druge strane dobiće savremeno, pouzdanije, sigurnije i kvalitetnije daljinsko grejanje – rekao je Ilić.
Nadležni poručuju da će modernizovan sistem daljinskog grejanja na gas višestruko smanjiti zagađenje životne sredine, a sa pepelišta na Pivari biće sanirano 45.000 tona pepela i šljake, koji će biti iskorišćeni za izgradnju puteva.
Ova značajna investicija ne samo da će poboljšati kvalitet života građana Kragujevca, već i doprineti opštem smanjenju zagađenja u regionu. Gradonačelnik Dašić je naglasio da je ovo jedan od ključnih koraka ka očuvanju životne sredine i unapređenju zdravlja građana.
U proteklim godinama, Kragujevac se suočavao sa ozbiljnim problemima zagađenja vazduha, što je predstavljalo ozbiljnu pretnju za zdravlje stanovništva. Uvođenjem kotlova na gas, očekuje se da će se smanjiti emisija štetnih čestica i poboljšati kvalitet vazduha, što će imati dugoročne pozitivne efekte na zdravlje građana.
U tom smislu, gradonačelnik je pozvao sve građane da se uključe u ekološke inicijative i da zajedno rade na očuvanju životne sredine. Kragujevac je, kako je istakao, grad sa bogatom tradicijom i značajnim resursima, a sada je vreme da se ti resursi iskoriste za bolju budućnost.
U svetlu ove ekološke modernizacije, grad Kragujevac pokazuje da je spreman da se suoči sa izazovima današnjice i da investira u održivu budućnost. Očekuje se da će realizacija ovog projekta inspirisati i druge gradove u Srbiji da slede slične korake ka poboljšanju kvaliteta životne sredine.
Kako se ova priča nastavlja, građani Kragujevca sa nestrpljenjem očekuju da vide prve rezultate modernizacije i da uživaju u čistijem i zdravijem vazduhu.