ZAGREB – Izbori u Hrvatskoj za lokalnu predstavničku i izvršnu vlast započeli su jutros u 7 sati, a prema informacijama iz Hrvatske izborne komisije, proces se odvija regularno uz manja kršenja izborne tišine. Portparol i član izborne komisije Slaven Hojski izjavio je da su prijave o kršenju izborne tišine uglavnom vezane za objave na društvenim mrežama, kako je prenela Hina.
U subotu su izborne komisije primile pritužbe da se na određenim nalozima na društvenim mrežama objavljuju sadržaji koji krše izbornu tišinu. Izborna komisija je apelovala na građane i sve učesnike u izbornom procesu da poštuju izbornu tišinu i da prijavljuju sva kršenja opštinskim, gradskim i županijskim izbornim komisijama, kao i izbornoj komisiji Grada Zagreba.
U Hrvatskoj je otvoreno 6.600 biračkih mesta na kojima će birači odlučivati o lokalnoj vlasti za naredne četiri godine. Glasaće se za većine i skupštine opština, gradova i županija, a takođe i za načelnike, gradonačelnike i županije. Proces izbora obuhvata 576 lokalnih jedinica, uključujući 428 opština, 127 gradova i 20 županija, kao i Zagreb, koji ima status grada i županije.
Za opštinska i gradska veća, županijske skupštine i zagrebačku Gradsku skupštinu, kao i za načelnike, gradonačelnike i župane, kandidovalo se 31.082 kandidata. Ovaj broj je 7.770 manji u poređenju sa prethodnim izborima pre četiri godine. Ovi lokalni izbori su važni za budućnost lokalne samouprave u zemlji, a očekuje se da će rezultati uticati na političku dinamiku u Hrvatskoj.
Tokom dana, očekuje se da će izborni proces biti praćen i od strane posmatrača, a izborne komisije su obezbedile sve potrebne resurse kako bi osigurale transparentnost i regularnost izbora. Građani su pozvani da iskoriste svoje pravo glasa i aktivno učestvuju u izborima, koji predstavljaju ključni trenutak za lokalne zajednice.
U poslednjim mesecima, politička scena u Hrvatskoj bila je obeležena različitim kampanjama i predizbornim aktivnostima, a stranke su se trudile da privuku birače svojim programima i obećanjima. Ovi izbori dolaze u vreme kada se društvo suočava sa brojnim izazovima, uključujući ekonomske probleme i pitanja koja se tiču lokalne infrastrukture i javnih usluga.
S obzirom na manji broj kandidata u odnosu na prethodne izbore, analitičari smatraju da bi rezultati mogli doneti nova rešenja i promene unutar lokalnih vlasti. Mnogi birači očekuju da će novi predstavnici biti fokusirani na rešavanje konkretnih problema u svojim zajednicama i da će se truditi da unaprede kvalitet života građana.
Na dan izbora, važno je napomenuti da su izborne komisije spremne da reaguju na sve izveštaje o nepravilnostima. Očekuje se da će se na biračkim mestima pojaviti i posmatrači različitih nevladinih organizacija kako bi se osiguralo da se izborni proces odvija u skladu sa zakonom.
Sve u svemu, ovi lokalni izbori predstavljaju ključni trenutak za Hrvatsku, a građani su pozvani da se aktivno uključe u proces odlučivanja o svojoj lokalnoj vlasti. U narednim satima, očekuje se da će se prikupljati podaci o izlaznosti birača i da će se započeti sa prebrojavanjem glasova, što će dati jasniju sliku o tome kako će izgledati lokalna vlast u narednom mandatu.