Macura: Zaustavimo nasilje zajedno

Stefan Nikolić avatar

Kabinet ministarke Tatjane Macure danas je izrazio najdublje saosećanje sa porodicama stradalih u tragičnim događajima koji su se nedavno dogodili, a u kojima su izgubljena dva života žena i jednog deteta. Ovi nemili događaji snažno podsećaju na to da nasilje nad ženama i decom zahteva trajnu pažnju, solidarnost i odlučnu reakciju svih nas.

Ministarstvo je istaklo da je važno da sve žene koje trpe bilo koji oblik nasilja ne ćute i da se obrate policiji, centrima za socijalni rad ili tužilaštvu. U saopštenju se naglašava da njihov glas može biti prvi korak ka bezbednijem životu, ne samo za njih, već i za njihovu decu. Postoji sistem podrške žrtvama nasilja u Srbiji, koji uključuje aktivne mehanizme zaštite, ali je ključno da se nasilje prijavi kako bi ta podrška bila delotvorna.

Pored toga, kabinet poziva i sve građane, uključujući porodicu, prijatelje i komšije, da ne okreću glavu od nasilja koje primete. Svaka blagovremena prijava može sprečiti tragične ishode, naglašava se u saopštenju. Prema rečima ministarke, pravovremena reakcija može spasiti živote, te je stoga važno da svi budemo svesni svoje uloge u prepoznavanju i prijavljivanju nasilja.

Najavljeno je da će u narednom periodu biti pokrenute izmene zakona koje će institucijama omogućiti dodatna ovlašćenja za prevenciju i pružanje hitne, pojačane zaštite žrtvama. Država se obavezala da će ostati dosledna u svom odgovoru na nasilje, šaljući jasnu poruku da za nasilje nema mesta ni opravdanja. Svaki signal o mogućem nasilju mora biti shvaćen ozbiljno, a pravovremena reakcija može biti ključna u sprečavanju tragedija.

Kabinet ministarke zadužene za rodnu ravnopravnost i sprečavanje nasilja apeluje na javnost da u slučajevima porodičnog i rodno zasnovanog nasilja pokaže uzdržanost u procenama. Medijski naslovi često ne odražavaju celokupan kontekst i složenost situacija koje su dovele do tragičnih ishoda, ističe se u saopštenju.

U Nišu je danas, na primer, muškarac star 75 godina ubio svoju suprugu (74), dok je u Bajinoj Bašti muškarac (69) ubio svoju suprugu (49) i sina (7), a potom izvršio samoubistvo. Ovi događaji su još jednom skrenuli pažnju na ozbiljnost problema nasilja u porodici, koje ne bira uzrast niti pol, i na potrebu za hitnim delovanjem.

U svetlu ovih tragičnih događaja, važno je da se svi zajedno angažujemo u borbi protiv nasilja. To uključuje ne samo žrtve koje treba da prijave nasilje, već i sve nas koji možemo pomoći kroz podršku i prijavljivanje sumnjivih situacija. Država se obavezala da će raditi na unapređenju sistema zaštite i podrške žrtvama, ali ta borba zahteva i aktivno učešće svih građana.

Kako bi se stvorila sigurnija sredina za sve, neophodno je da se promeni svest o nasilju i da se svi građani educiraju o tome kako prepoznati znakove nasilja i kako reagovati. Zajedničkim naporima možemo doprineti smanjenju broja nasilnih slučajeva i stvaranju društva u kojem su svi, posebno žene i deca, zaštićeni i bezbedni.

U zaključku, tragični događaji koji su se nedavno desili su alarmantni podsetnik na ozbiljnost problema nasilja u porodici, i svi moramo biti deo rešenja. Samo zajedničkim delovanjem možemo stvoriti društvo u kojem nasilje nema mesta.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije