Manja grupa studenata i građana večeras je nastavila blokadu zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, koja je ušla u šesti dan. Ova blokada, koja je počela 14. aprila, rezultat je nezadovoljstva studenata zbog trenutne situacije u vezi s Regulatornim telom za elektronske medije (REM). Studenti su izjavili da će blokada trajati dok se ne raspiše novi konkurs za članove Saveta REM-a ili dok se ne ugasi RTS.
Zbog blokade, program javnog servisa emitovan je po izmenjenoj šemi. Dnevnik RTS-a, koji obično počinje u 19.30, započeo je deset minuta kasnije, a emitovan je u skraćenom izdanju i bez prisustva prezentera. Ulice oko RTS-a, uključujući Takovsku i Kneza Višeslava, blokirane su kontejnerima i ogradama, a redari su sprečili prolaz i sa sporednih prilaza.
Tokom večeri, blokaderi su pravili buku korišćenjem pištaljki i vuvuzela, skandirajući parole poput „Pumpaj“ i „Niko nije umoran – RTS je blokiran“. Skandirali su i „Ko ne skače taj je ćaci“, pokazujući svoju odlučnost da nastave sa protestom. Ranije danas, studenti su plato ispred zgrade RTS-a proglasili za „Trg rektora Vladana Đokića“, čime su dodatno naglasili svoj protest.
RTS se suočio sa ozbiljnim problemima zbog blokade, jer su zaposleni sprečeni da uđu na svoja radna mesta. Zbog toga su morali da promene programsku šemu i izvinili su se vernicima zbog nemogućnosti da prenose ponoćnu i jutarnju liturgiju povodom Uskrsa. Javni servis je takođe podneo prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica zbog ometanja rada.
Ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je zabrinutost povodom ovih događaja, apelujući na relevantne međunarodne institucije da pomognu u obezbeđivanju nesmetanog rada RTS-a. Istakli su da je važno garantovati pravo građana na informisanje i pravo medija na nesmetan rad.
Blokada zgrada RTS-a došla je kao rezultat sve većeg nezadovoljstva među studentima i građanima zbog navodnih nepravilnosti u radu REM-a. Studenti smatraju da je neophodno obezbediti transparentnost i odgovornost u radu ovog tela, koje ima ključnu ulogu u regulaciji medijske scene u Srbiji. Oni su pozvali na hitnu reakciju vlasti kako bi se obezbedila prava građana na slobodu informisanja.
Ova situacija je izazvala podeljena mišljenja među građanima. Dok neki podržavaju protest studenata, drugi smatraju da blokada nije rešenje i da bi se trebalo fokusirati na dijalog i konstruktivne promene. U međuvremenu, situacija oko RTS-a ostaje napeta, a mnogi se pitaju kakve će posledice imati produžena blokada na medijski prostor u zemlji.
Studenti su najavili da će nastaviti sa svojim aktivnostima sve dok ne dobiju odgovore na svoja pitanja i dok se ne obezbede promene koje traže. Njihova odlučnost da nastave sa protestima ukazuje na potrebu za dubljim razumevanjem i angažmanom na polju medijskih prava i regulative u Srbiji.
Ova blokada i protesti nastavljaju da privlače pažnju javnosti, a mnogi očekuju da će se situacija dodatno razvijati u narednim danima. U međuvremenu, RTS će se suočavati sa izazovima u vezi sa emitovanjem programa i zadovoljenjem potreba svojih gledalaca, dok se situacija oko protesta ne razjasni.