Dok su pametni telefoni definisali način na koji radimo, komuniciramo i igramo se u poslednjih dvadeset godina, njihova dominacija bi uskoro mogla biti stvar prošlosti – barem ako je verovati Marku Zakerbergu, koji je najavio da ćemo uskoro svi preći sa smartphone na nešto drugo! U intervjuu za portal The Verge, Zakerberg je izjavio da će se to desiti već u 2030-im godinama. Prema njegovim rečima, pametne naočare koje njegova kompanija Meta razvija, zajedno sa drugim tehnološkim firmama, preuzeće brojne funkcije koje naši mobilni telefoni danas obavljaju.
Pametne naočare će moći da snimaju fotografije i video zapise, reprodukuju muzičke i video sadržaje, primaju i otvaraju poruke, kao i da prikazuju rute i uputstva do destinacija direktno u vidnom polju korisnika. Ono što ih čini posebno uzbudljivim jeste njihova integracija proširene i virtuelne stvarnosti, kao i sposobnost prepoznavanja objekata u realnom vremenu i prikazivanja informacija o njima. Uz to, veštačka inteligencija će dodatno proširiti njihove mogućnosti.
Zakerberg naglašava da će pametne naočare izgledati kao obične sunčane naočare, ali će imati brojne zdravstvene funkcije. „Ista stvar će se desiti sa računarima,“ objašnjava on. „Svi ih imamo kod kuće, ali uglavnom koristimo mobilne telefone. Isto će se desiti i sa pametnim telefonima.“ Pametne naočare će pratiti zdravlje korisnika, kao što su otkucaji srca i krvni pritisak, a takođe će moći da prevode strane jezike u realnom vremenu, delujući kao lični prevodilac na licu korisnika.
„Već sada, 1 do 2 milijarde ljudi svakodnevno nosi naočare. Baš kao što su svi prešli sa računara na pametne telefone, mislim da će svi koji nose naočare brzo preći na pametne naočare,“ rekao je Zakerberg. „Naočare će postati toliko korisne da će ih nositi čak i oni koji sada ne koriste naočare.“
Međutim, iako je tehnologija već u razvoju, postoje i prepreke koje treba prevazići. Meta je već predstavila prototip pod nazivom Orion, ali njegova masovna komercijalizacija još nije na vidiku. Glavne prepreke su visoki troškovi proizvodnje i problemi sa napajanjem uređaja. Ovi izazovi podsećaju na sličan pokušaj Google-a sa svojim Glass modelom, koji je bio tehnološki ispred svog vremena, ali nije uspeo da pronađe put do korisnika.
Naravno, Zakerbergove najave izazivaju sumnju kod nekih analitičara, koji smatraju da je njegov optimizam možda preuranjen. U prethodnim pokušajima, poput Google Glass-a, tehnologija nije uspela da zadovolji korisnike zbog niza faktora, uključujući visoku cenu i nedostatak praktične primene. U međuvremenu, Zakerberg pokušava da stvori sliku o budućnosti lične tehnologije, gde će pametne naočare postati neizostavan deo svakodnevnog života.
S obzirom na to da su tržište, tehnologija i korisnici danas mnogo spremniji nego ranije, mnogi se pitaju da li će Zakerbergova vizija postati stvarnost. Njegova kompanija Meta je već pokušala da se ubaci na tržište pametnih telefona, ali bez uspeha, što dodatno komplikuje njegovu poziciju kao lidera u inovacijama.
U zaključku, Zakerbergova vizija o budućnosti tehnologije, gde bi pametne naočare mogle zameniti mobilne telefone, otvara brojne diskusije i pitanja o smeru u kojem se tehnologija kreće. Dok neki veruju da bi ovo mogla biti revolucija u načinu na koji komuniciramo i obavljamo svakodnevne zadatke, drugi su skeptični i podsećaju na prethodne neuspehe. U svakom slučaju, budućnost donosi uzbudljive mogućnosti, a razvoj pametnih naočara svakako će biti tema o kojoj će se još dugo raspravljati.