Merc sumnja u ulazak Ukrajine u EU do 2034.

Jovana Kovačević avatar

Nemački kancelar Fridrih Merc izrazio je danas sumnju u mogućnost pridruživanja Ukrajine Evropskoj uniji do 2034. godine. On je naglasio da je malo verovatno da će do pristupanja doći u trenutku koji bi mogao da utiče na srednjoročne finansijske planove EU, koji su postavljeni do 2034. godine. Merc je istakao da je prioritet okončanje rata u Ukrajini, nakon čega će se razgovarati o obnovi zemlje, što će, prema njegovim rečima, trajati nekoliko godina.

„Za nas je apsolutni najveći prioritet, pre svega, da učinimo sve što je moguće da se okonča ovaj rat. Onda ćemo razgovarati o obnovi Ukrajine… ali to će trajati nekoliko godina… Verovatno neće ni uticati na trenutne srednjoročne finansijske izglede EU“, rekao je Merc nakon sastanka sa rumunskim predsednikom Nikušorom Danom u Berlinu.

Ove izjave dolaze u kontekstu očekivanja koja su postavljena od strane Ukrajine i nekih evropskih lidera, koji su optimistično govorili o mogućem ubrzanju procesa pridruživanja. Naime, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je u februaru da bi Ukrajina mogla da se pridruži EU pre 2030. godine, ukoliko nastavi sa sprovođenjem reformi sadašnjom brzinom i kvalitetom.

Lideri EU su često naglašavali da bi pristupanje EU predstavljalo ključnu bezbednosnu garanciju za budućnost Ukrajine, naročito s obzirom na trenutnu situaciju u zemlji i pretnje koje dolaze iz Rusije. Ova perspektiva pridruživanja može biti i motivacija za Ukrajinu da nastavi sa implementacijom potrebnih reformi koje će ojačati njene institucije i ekonomiju.

Evropska komisija je nedavno predložila finansijski plan EU od dva biliona evra za period od 2028. do 2034. godine, u kojem se planira izdvajanje 100 milijardi evra za Ukrajinu u okviru troškova proširenja EU. Ovaj plan je deo šire strategije za jačanje podrške Ukrajini, kao i za stabilizaciju regiona koji je pogođen sukobom.

Iako su neki lideri EU izrazili optimizam, Mercova izjava ukazuje na realnost i izazove s kojima se suočavaju evropske institucije. Mnogi analitičari smatraju da će pristupanje Ukrajine EU zahtevati značajne promene i prilagođavanja unutar same unije, kao i snažnu volju članica da podrže ovaj proces.

U svakom slučaju, jasno je da je proces pridruživanja kompleksan i dugotrajan, a da će trenutna situacija u Ukrajini i dalje biti ključni faktor u tim razgovorima. Ukrajina se suočava sa brojnim izazovima, uključujući obnovu zemlje, ekonomsku stabilizaciju i sprovođenje reformi koje će je učiniti spremnom za članstvo u EU.

Završetak rata u Ukrajini ostaje najvažniji preduvjet za bilo kakvo dalje razmatranje o njenom članstvu u EU. Bez mirnog rešenja i stabilizacije situacije, teško je očekivati da će Unija biti voljna da preuzme obaveze prema novoj članici, čak i ako ispunjava sve tehničke i pravne kriterijume.

Kao što je Merc naglasio, fokus trenutno mora biti na okončanju sukoba i obezbeđivanju mira, a tek nakon toga doći će vreme za razgovor o budućnosti Ukrajine u okviru Evropske unije. S obzirom na sve izazove, put do članstva će biti dug i pun prepreka, ali uz čvrstu posvećenost i saradnju, moguće je da će Ukrajina jednog dana postati deo evropske porodice.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije