Ministarstvo prosvete Republike Srbije reagovalo je na snimak koji je nedavno postao viralan, a koji sugeriše da je Ekonomski fakultet u Beogradu izvodio nastavu i polaganje ispita na međunarodnim studijskim programima van svog zvaničnog sedišta. Ova informacija izazvala je zabrinutost i postavila brojna pitanja o zakonitosti rada fakulteta.
Naime, u saopštenju Ministarstva prosvete navedeno je da je izvođenje nastave van sedišta fakulteta nelegalno i suprotno važećim propisima o akreditaciji i dozvolama za rad. U skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, svi fakulteti su obavezni da nastavu sprovode na mestima koja su registrovana i akreditovana, a što u ovom slučaju nije bio slučaj.
Ministarstvo je naglasilo da je, na osnovu snimka, jasno da je Ekonomski fakultet prekršio pravila i da će preduzeti odgovarajuće mere u skladu sa zakonom. Očekuje se da će se u narednim danima sprovoditi inspekcijski nadzori kako bi se utvrdilo u kojoj meri su prekršena pravila, kao i da li su studenti bili oštećeni ovim postupcima.
Reakcije na ovaj slučaj su bile različite. Mnogi studenti su izrazili zabrinutost zbog mogućih posledica po njihovo obrazovanje i diplome. „Niko od nas nije želeo da se na ovakav način dovede u pitanje kvalitet našeg obrazovanja. Verovali smo da studiramo na jednom od najprestižnijih fakulteta u zemlji“, rekla je jedna studentkinja koja je želela da ostane anonimna.
S druge strane, predstavnici fakulteta su negirali optužbe, tvrdeći da je nastava održana u skladu sa svim važećim normama i pravilima. U saopštenju fakulteta se navodi da su svi programi međunarodnog karaktera akreditovani i da su svi učesnici bili obavešteni o mestima izvođenja nastave. „Naši programi su u potpunosti usklađeni sa standardima koje propisuje Ministarstvo prosvete“, navodi se u saopštenju.
Ipak, pitanje ostaje kako će se ovaj slučaj odraziti na reputaciju fakulteta u budućnosti. S obzirom na to da je Ekonomski fakultet jedan od najznačajnijih obrazovnih institucija u Srbiji, ovakvi skandali mogu imati dugoročne posledice po njegov kredibilitet. Stručnjaci upozoravaju da bi ovakve situacije mogle uticati na odluke budućih studenata o izboru fakulteta, kao i na saradnju sa inostranim univerzitetima.
Osim toga, ukoliko se dokaže da je Ekonomski fakultet zaista prekršio zakone, moguće su i rigorozne sankcije koje bi mogle uključivati oduzimanje akreditacije za određene programe, kao i druge administrativne mere. Očekuje se da će Ministarstvo prosvete u narednim danima objaviti više informacija o ovom slučaju, kao i o mogućim posledicama.
U međuvremenu, studenti su pozvani da se ne uzrujavaju previše i da prate zvanične informacije. „Nadam se da će sve ovo brzo biti rešeno i da ćemo moći da se fokusiramo na naše studije“, rekao je jedan student.
U svetlu ovog incidenta, važno je napomenuti da je transparentnost u radu obrazovnih institucija ključna za očuvanje poverenja javnosti. Ovo je prilika za sve akademske institucije da preispitaju svoje procedure i osiguraju da su poštovani svi zakonski okviri. Samo tako će se održati visok nivo obrazovanja i poverenje koje studenti i društvo imaju u obrazovni sistem.
Na kraju, ova situacija je podsetnik svima koliko je važno poštovati pravila i regulative u oblasti obrazovanja, kako bi se osiguralo kvalitetno i legitimno obrazovanje koje će studentima pružiti potrebne veštine i znanja za njihovu budućnost.