Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, Tatjana Macura, imala je danas sastanak sa ministrom pravde Nenadom Vujićem. Tema razgovora bila je unapređenje zakona i podzakonskih akata koji imaju za cilj sprečavanje i suzbijanje nasilja u svim segmentima društva, sa posebnim naglaskom na nasilje koje pogađa žene i decu.
Tokom sastanka, kako je navedeno u saopštenju, najavljene su izmene više zakonskih akata koji su od suštinskog značaja za ovu oblast. Među njima se ističe Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, Krivični zakonik, Zakonik o krivičnom postupku, kao i Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivično-pravnoj zaštiti maloletnih lica. Ove izmene biće predmet javne rasprave na jesen, što ukazuje na važnost i hitnost problema koji se razmatra.
Jedan od ključnih aspekata najavljenih izmena jeste uključivanje odredbi koje se odnose na prevenciju nasilja, kao i na kaznene mere i odgovornost institucija i pojedinaca u slučajevima nasilja nad decom. U ovom kontekstu, ministarka Macura je naglasila potrebu za sveobuhvatnim pristupom koji će obuhvatiti sve aspekte zaštite žrtava, kao i prevenciju nasilja u svim njegovim oblicima.
Razgovor između Macure i Vujića usledio je u trenutku kada su problemi nasilja nad ženama i decom postali sve izraženiji u društvu. Statistika pokazuje da je nasilje u porodičnom okruženju jedan od najčešćih oblika nasilja, a žene i deca su najugroženije grupe. S obzirom na to, osnaživanje pravnog okvira i institucija koje se bave ovom problematikom je od izuzetnog značaja.
Ministar pravde Nenad Vujić je naglasio da je pravni sistem ključan u borbi protiv nasilja, te da je neophodno raditi na jačanju postojećih zakona kako bi se pružila adekvatna zaštita žrtvama. On je takođe istakao da će se kroz predložene izmene zakona obezbediti bolja saradnja između različitih institucija, kao što su policija, sudstvo i socijalne službe, kako bi se stvorio efikasniji sistem zaštite.
Izmene zakona će, kako se očekuje, doneti i strože kazne za počinioce nasilja, kao i jasnije procedure za postupanje u slučajevima prijavljivanja nasilja. Očekuje se da će nove odredbe doprineti smanjenju broja slučajeva nasilja i unaprediti zaštitu žrtava, omogućavajući im da se osećaju sigurnije i zaštićenije u svom okruženju.
Pored toga, planira se i organizovanje edukativnih programa koji će biti usmereni na prevenciju nasilja i podizanje svesti o ovom problemu u društvu. Osnaživanje žena, kao i edukacija mladih o rodnoj ravnopravnosti, takođe će biti u fokusu budućih aktivnosti, kako bi se stvorilo društvo u kojem će nasilje biti potpuno neprihvatljivo.
Ova inicijativa dolazi u trenutku kada su mnoge organizacije i aktivisti za ljudska prava pozivali na hitne reforme u zakonodavstvu kako bi se zaštitile najugroženije grupe. U tom smislu, sastanak između Macure i Vujića predstavlja pozitivan korak ka izgradnji boljeg pravnog okvira u borbi protiv nasilja, kao i ka unapređenju prava žena i dece u Srbiji.
U zaključku, najavljene izmene zakona predstavljaju značajan pomak u borbi protiv nasilja u porodici i pružanju adekvatne zaštite žrtvama. Očekuje se da će javna rasprava na jesen otvoriti mogućnost za uključivanje različitih interesnih grupa i poboljšanje predloženih rešenja, čime će se dodatno ojačati pravni okvir za zaštitu od nasilja i unaprediti rodna ravnopravnost u Srbiji.