Apelacioni sud u Nišu potvrdio je presudu Višeg suda u Pirotu, kojom je Miroslav Marković (57) osuđen na doživotni zatvor zbog ubistva svoje bivše partnerke Sanje Manoilov (47) 5. marta 2023. godine. Ovaj zločin se dogodio u jutarnjim satima u centru Pirota, dok je Sanja bila u piljari, birajući voće i razgovarajući telefonom. Marković joj je prišao s leđa i pucao joj u glavu iz pištolja, a nesrećna žena je preminula na licu mesta. Nakon ubistva, optuženi se predao policiji.
Zločin je šokirao lokalnu zajednicu, a svedoci su izjavili da su čuli zvuk koji je ličio na pucanj, ali su prvobitno pomislili da je reč o puku gume. Kada su se okrenuli, videli su Sanju kako leži u lokvi krvi, pa su odmah pozvali Hitnu pomoć, ali je bilo prekasno da joj se pomogne.
Pre ovog tragičnog događaja, Marković je bio poznat po nasilničkom ponašanju prema Sanji. Tokom nekoliko godina, ona je više puta prijavljivala nasilje, a Marković je, na osnovu sporazuma o priznanju krivice, bio osuđen na novčanu kaznu od 100.000 dinara. Pored toga, bila mu je izrečena zabrana prilaska i komunikacije sa njom. Međutim, ova mere nisu ga sprečile da izvrši zločin.
Ovaj slučaj ukazuje na ozbiljan problem porodičnog nasilja koji je prisutan u društvu. Iako su postojale mere zaštite koje su trebale da obezbede Sanju, očigledno je da su one bile nedovoljne. Često se dešava da žrtve nasilja ne dobiju adekvatnu zaštitu, što može dovesti do tragičnih posledica, poput ovog slučaja.
U Srbiji je doživotna kazna zatvora uvedena u pravosudni sistem kao jedna od najstrožih kazni za teška krivična dela. Od njenog uvođenja, izrečene su 12 doživotne kazne, a za devetoro osuđenih presude su potvrđene. U preostalim slučajevima, postupci su još uvek u toku.
Ovaj zločin je izazvao veliku pažnju javnosti, a mnogi su pozvali na potrebu za boljom zaštitom žrtava nasilja i strožim sankcijama za počinioce. Takođe, postavlja se pitanje koliko sistema može da zaštiti žrtve, posebno kada se uzme u obzir prethodno nasilno ponašanje optuženog.
U poslednje vreme, u društvu se sve više govori o problemu nasilja u porodici i potrebnim merama za njegovo suzbijanje. Organizacije za ljudska prava i zaštitu žena često ističu potrebu za edukacijom i osnaživanjem žrtava, kao i za unapređenjem pravnog okvira koji bi omogućio efikasniju zaštitu. Slučaj Sanje Manoilov je tragičan podsetnik na to koliko je važno obratiti pažnju na ove probleme i raditi na njihovom rešavanju.
Mnogi su se nakon ovog događaja zapitali kako je moguće da je Marković, uprkos prethodnim prijavama i kaznama, mogao da izvrši ovakav zločin. Pitanje je i koliko su nadležni organi reagovali na prijave Sanje. Ovakvi slučajevi često otkrivaju slabosti u pravosudnom sistemu, koje treba hitno adresirati kako bi se zaštitile buduće žrtve.
U društvu se mora raditi na podizanju svesti o problemu nasilja u porodici, kao i na pružanju podrške žrtvama. Pravo na život i bezbednost mora biti prioritet, a društvo kao celina treba da se angažuje na prevenciji nasilja i zaštiti onih koji su mu izloženi. Ovaj tragični događaj je poziv na akciju za sve nas, kako bismo se borili protiv nasilja i stvorili bezbedniji svet za sve.