PODGORICA – U junu mesecu, na vrhu liste hiljadu najvećih neto zarada isplaćenih iz crnogorskog budžeta, našli su se profesori univerziteta i lekari. Ovaj podatak je objavljen u izveštaju Ministarstva finansija Crne Gore, koji je otkrio da su pored akademske i medicinske zajednice, među najplaćenijim pozicijama i predsednici sudova, tužioci, sudije, policijski inspektori, kao i generalni direktor Radio-televizije Crne Gore (RTCG).
Najveća plata koja je isplaćena iz budžeta Crne Gore u junu iznosila je 4.490 evra, a pripala je saradniku u nastavi na Ekonomskom fakultetu u Podgorici. Ovaj podatak ukazuje na značajnu ulogu obrazovanja u društvu, ali i na činjenicu da se na univerzitetima i dalje nalaze visoko plaćeni stručnjaci. Ova zarada može se smatrati izuzetno visokom u poređenju sa prosečnim zaradama u zemlji, što dodatno naglašava važnost akademskog obrazovanja i istraživanja.
Iza saradnika na Ekonomskom fakultetu, sledeći po visini plata, je specijalista anesteziolog iz Kliničko-bolničkog centra u Beranama, koji je zaradio 4.459 evra. Ova cifra ukazuje na to koliko je važna uloga lekara, posebno u oblasti specijalizovane medicine. Anesteziologija je veoma zahtevna grana medicine, koja zahteva dugogodišnje obrazovanje i obuku, a visoke plate ukazuju na vrednost koju društvo pridaje zdravstvenim radnicima.
Na trećem mestu po visini zarade našao se načelnik odeljenja u Kliničko-bolničkom centru Kotor, koji je primio 4.382 evra. Ova plata, kao i prethodne, ukazuje na to da su zdravstveni radnici među najplaćenijim profesijama u Crnoj Gori. Takođe, treba napomenuti i da se u ovom kontekstu naglašava važnost kvaliteta zdravstvene nege i usluga koje se pružaju građanima.
Osim lekara, na listi najplaćenijih se našao i docent – dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje, čija je plata iznosila 4.307 evra. Ova cifra ukazuje na rastući značaj fizičkog obrazovanja i sporta u društvu, kao i na potrebu za stručnjacima koji se bave ovim oblastima. U poslednjim godinama, sve više se ulaže u sportske programe i akademske institucije koje se bave razvojem sportskih talenata, što može objasniti i visoke plate ovih stručnjaka.
U okviru spiska najplaćenijih, pored univerzitetskih profesora i zdravstvenih radnika, nalaze se i članovi pravosudnog sistema. Predsednici sudova, tužioci i sudije takođe su među najplaćenijim profesijama, što ukazuje na važnost pravde i pravnog sistema u društvu. Policijski inspektori, koji su ključni za obezbeđivanje javnog reda i sigurnosti, takođe su deo ove liste, što dodatno naglašava njihov značaj u očuvanju bezbednosti građana.
Ove informacije su posebno značajne u kontekstu trenutnih socioekonomskih prilika u Crnoj Gori. U zemlji koja se suočava sa raznim izazovima, uključujući ekonomske krize i probleme sa zapošljavanjem, ovakve plate mogu izazvati različite reakcije među građanima. Dok neki smatraju da su visoke plate za određene profesije opravdane zbog njihove stručnosti i odgovornosti, drugi mogu smatrati da je potrebno preispitati raspodelu budžetskih sredstava i ulaganje u druge sektore.
U zaključku, visoke neto zarade isplaćene u junu pokazuju da su profesori univerziteta i lekari na vrhu hijerarhije plata u Crnoj Gori. Ovaj trend naglašava značaj obrazovanja i zdravstva, ali takođe otvara pitanja o ravnoteži i pravednosti u raspodeli budžetskih sredstava. U budućnosti, može biti potrebno razmotriti kako se ulaganja u različite sektore mogu prilagoditi potrebama društva.