Letovanje u inostranstvu ove godine beleži značajan rast cena, sa povećanjem od pet do 15 odsto u odnosu na prošlu sezonu. Tokom predsezone, aranžmani u Grčkoj su povoljni i brzo se rasprodaju, dok su cene za odlazak na Egej u julu ili avgustu gotovo dvostruko više. Milan Jeftić (35) iz Beograda, koji je sa suprugom planirao letovanje u prvoj polovini juna, ističe kako su se odlučili za popularno letovalište na prvom prstu Halkidija, gde su za 15 dana sa autobuskim prevozom platili 250 evra po osobi. U julu bi, međutim, isti aranžman koštao 500 evra, uz dodatne troškove za povratnu kartu.
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (Juta), naglašava da je interesovanje za letnje aranžmane veliko, ali preporučuje rezervaciju već u oktobru kada su cene i do 50 odsto niže. On upozorava da su cene smeštaja u Grčkoj za četvoročlanu porodicu u junu između 400 i 450 evra, dok u sezoni dostižu između 850 i 1.000 evra. U predsezoni, koja obuhvata kraj maja do 10. ili 15. juna, kao i period od kraja avgusta do kraja septembra, cene su značajno niže, te se može otići u Grčku sa svim troškovima za 150 evra po osobi.
Statistika pokazuje da je prodaja aranžmana opala za oko 10 procenata u odnosu na prethodnu godinu, što Seničić objašnjava trenutnim društvenim okolnostima u Srbiji, koje ne pogoduju putovanjima. U nekim školama nije bilo nastave, a odluke roditelja o putovanjima zavise i od rasporeda završetka školske godine i prijemnih ispita. Ova situacija negativno utiče na turističku industriju, naročito na unutrašnji promet u Srbiji, jer se ne realizuje značajan broj đačkih putovanja.
Seničić ukazuje na to da su realizovani samo 30 do 35 procenata planiranih ekskurzija i putovanja, što stvara probleme za ugostiteljske objekte koji se oslanjaju na dečji i omladinski turizam. Mnogi hoteli su pokazali razumevanje za trenutnu situaciju i pokušavaju da izađu u susret gostima pomerajući termine ili vraćajući novac za otkazane aranžmane.
U dodatku, trenutne okolnosti u Srbiji dovele su do značajnog pada rezervacija stranih turista. Seničić naglašava da su očekivanja bila da će broj gostiju iz inostranstva rasti za do 20 procenata, ali je situacija u zemlji negativno uticala na njihov dolazak. Ovo se odražava i na smanjenje broja noćenja u hotelima, kao i na turističke agencije, prevoznike i vodiče.
Smanjenje rezervacija i veliki broj otkaza, posebno među rent-a-car kompanijama, ukazuje na to da su i poslovna putovanja pogođena, što je dodatno oslabilo turistički sektor. Ipak, postoje gosti iz okruženja, kao i iz Turske, Bugarske, Rusije i Kine. Seničić podvlači potrebu za nastavkom promocije Srbije kao turističke destinacije, jer trenutne okolnosti ne samo da smanjuju broj posetilaca, već i urušavaju sliku Srbije kao sigurne destinacije, što može imati dugoročne posledice.
U svetlu svega navedenog, stručnjaci savetuju planiranje putovanja unapred, kao i obazrivost prilikom rezervacije aranžmana, kako bi se izbegli veliki troškovi tokom sezone. Turističke agencije i hoteli trebaju da se prilagode novim okolnostima i pruže fleksibilnost kako bi zadržali goste i obezbedili stabilnost u ovom izazovnom vremenu za turističku industriju.