Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević danas je upozorio na sveprisutno nasilje i legitimizaciju napada na žene, naglašavajući da su ovakvi incidenti postali svakodnevica u našem društvu. Njegova izjava usledila je nakon niza napada na žene, uključujući političarke i novinarke, koji se, kako je istakao, dešavaju bez adekvatne reakcije i osude.
U svom obraćanju na društvenoj mreži „X“, Vučević je ukazao na to da su žene koje se bave javnim poslovima često na meti nasilnika, koji ih napadaju isključivo zbog različitih političkih mišljenja. „Bez obzira na to da li su političarke, novinarke ili se bave nekim drugim poslom – u očima nasilnika krive su jedino zato što ne misle kao oni. Danas je vređana i napadana Ana, juče Nikolina, Branka, Jasmina…“, napisao je Vučević, izražavajući zabrinutost zbog sve učestalijih incidenata.
On je naglasio da se ovakvi napadi ne dešavaju samo na ulici, već i u institucijama poput Skupštine, čime se dodatno stvara atmosfera straha i nesigurnosti. „Oni potpisuju čitavu seriju monstruoznih napada na žene, u Skupštini, na ulici, gde god, i pokušavaju to da legitimizuju jer nema nikakve osude ni opozicije, ni njihovih medija, ni raznih udruženja koja se navodno bave zaštitom prava žena“, istakao je Vučević.
Ova situacija ukazuje na ozbiljan problem u društvu koji se tiče nasilja nad ženama, kao i na nedostatak adekvatne reakcije od strane institucija i organizacija koje bi trebale da se bave ovom temom. Vučević je pozvao sve relevantne aktere da se uključe u borbu protiv nasilja i da osude ovakve postupke, bez obzira na političke razlike.
S obzirom na to da su ovakvi incidenti postali svakodnevica, postavlja se pitanje koliko je društvo spremno da se suoči sa ovakvim problemima i da ih reši. Pored toga, važno je i kako se mediji odnose prema ovim temama. U mnogim slučajevima, nasilje nad ženama se ne izveštava na adekvatan način, što može doprineti daljoj normalizaciji ovakvih ponašanja.
U poslednje vreme, sve više javnih figura i organizacija poziva na akciju kako bi se sprečilo dalje nasilje i stvorila sigurnija sredina za žene. Pojedini aktivisti ističu da je potrebno ne samo osuditi nasilje, već i raditi na edukaciji društva o ovoj temi. Takođe, važno je pružiti podršku žrtvama i obezbediti im sigurno okruženje.
U svetu u kojem se sve više govori o pravima žena, svakako je potrebno više akcije i manje retorike. Građani, političari i mediji moraju zajednički raditi na tome da se ovakvi incidenti ne samo prijave, već i sankcionišu. Takođe, potrebno je raditi na jačanju zakonskih okvira koji bi omogućili bolju zaštitu žena i sprečili dalje nasilje.
Vučevićev apel ukazuje na hitnost ovog problema i potrebu za zajedničkim delovanjem svih sektora društva. Samo zajedničkim snagama možemo se suočiti sa ovim problemom i stvoriti društvo u kojem će svaka žena biti sigurna i poštovana. U tom smislu, važno je da svaka osoba, bez obzira na svoj status ili profesiju, preuzme odgovornost i doprinese borbi protiv nasilja nad ženama.
Kao što je Vučević naveo, „nasilje nije političko pitanje, već ljudsko pravo“. Stoga je dužnost svih nas da se borimo protiv nasilja i da osiguramo da se glasovi žena čuju i poštuju. Bez obzira na političke razlike, svi smo odgovorni za stvaranje boljeg i sigurnijeg društva za sve.