NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na nepromenjenom nivou od 5,75 odsto

Branko Simić avatar

Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) održao je sednicu na kojoj je odlučeno da referentna kamatna stopa ostane na nivou od 5,75 odsto. Takođe, kamatne stope na depozite ostaju nepromenjene na 4,5 odsto, dok su kreditne olakšice zadržane na 7,0 odsto. Ova odluka, prema saopštenju NBS, dolazi usred smanjenja inflacije, koja se kretala unutar ciljanih granica.

Odbor je naglasio važnost nastavka oprezne monetarne politike, uprkos znatnom smanjenju inflacije. Prema rečima predstavnika NBS, domaća inflacija je i dalje pod uticajem globalnih tržišta, koja su trenutno obeležena visokim stepenom volatilnosti. Ova volatilnost proističe iz neizvesnosti u vezi sa trgovinskim politikama vodećih svetskih ekonomija, što dodatno komplikuje situaciju na domaćem tržištu.

U poslednjih nekoliko meseci, inflacija u Srbiji je pokazivala znake smanjenja, što je dovelo do pozitivnih očekivanja među ekonomistima. Međutim, članovi Izvršnog odbora NBS smatraju da je potrebno da se zadrži oprez u sprovođenju monetarne politike kako bi se osigurala stabilnost i dugoročni rast.

Pored inflacije, domaća ekonomija se suočava sa različitim izazovima, uključujući i uticaje globalnih ekonomskih kretanja. Naime, ekonomski uslovi u svetu, kao što su promene u potražnji za robama i uslugama, kao i fluktuacije cena energenata, direktno utiču na domaće tržište. NBS ističe da je važno pratiti ove promene i prilagoditi monetarnu politiku u skladu sa njima.

Osim toga, NBS je naglasila potrebu za očuvanjem stabilnosti finansijskog sistema. U tom smislu, održavanje referentne kamatne stope na istom nivou može pomoći u očuvanju poverenja investitora i potrošača. Stabilan kamatni nivo omogućava i predvidljivost na tržištu, što je ključno za donošenje poslovnih odluka.

Analitičari smatraju da bi zadržavanje referentne kamatne stope moglo pozitivno uticati na kreditnu aktivnost, kao i na investicije u privredi. S obzirom na to da su kamatne stope na depozite i kreditne olakšice ostale nepromenjene, očekuje se da će banke nastaviti da nude konkurentne uslove za zaduživanje i štednju.

NBS planira da i dalje pažljivo prati inflacione pritiske i kretanja na svetskim tržištima. Očekuje se da će tokom narednih meseci analizirati efekte svoje monetarne politike i prilagoditi je potrebama domaće ekonomije.

Sa druge strane, ekonomisti ističu da je važno da se ne gubi iz vida dugoročni cilj smanjenja inflacije i očuvanja stabilnosti. Zbog toga je neophodno održati ravnotežu između podsticanja rasta i kontrole inflacije.

U svetlu svih ovih faktora, NBS će nastaviti da radi na unapređenju ekonomskih politika koje će doprineti stabilnosti i razvoju Srbije. U skladu sa tim, očekuje se da će se na narednim sednicama razmatrati različiti scenariji i prilagoditi pristupi u cilju postizanja što boljih ekonomskih rezultata.

Na kraju, ostaje da se vidi kako će globalni ekonomski faktori i unutrašnji izazovi oblikovati dalju monetarnu politiku NBS, ali je jasno da će oprez i promišljen pristup ostati ključni elementi u strategiji upravljanja ekonomijom Srbije.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije