Neću primati naređenja od „gringa“

Branko Simić avatar

Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva izjavio je danas da Brazil neće prihvatiti naređenja američkog predsednika Donalda Trampa, koji je uveo carine od 50 odsto na proizvode iz Brazila. Ove carine, koje bi trebale da stupe na snagu u avgustu, uvedene su kao odgovor na, kako Tramp tvrdi, nepošteno trgovinsko ponašanje Brazila prema američkim kompanijama i loš tretman bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara.

Prema rečima Trampa, ovo je deo šire strategije da se zaštite interesi američkih kompanija koje su, prema njegovim rečima, oštećene nefer praksama u trgovini s Brazilom. Ove tvrdnje su naišle na oštre kritike iz Brazila, gde su vlasti odmah reagovale na Trampove izjave, optužujući ga za neosnovane optužbe i mešanje u unutrašnje poslove zemlje.

Lula i članovi njegovog kabineta odbacili su obrazloženje koje je došlo iz Vašingtona, naglašavajući da Brazil ima pravo na suverenitet i pozvali Sjedinjene Američke Države na trgovinske pregovore. „Brazil neće biti pod pritiskom ni od koga, a posebno ne od američkog predsednika“, rekao je Lula na konferenciji za novinare, dodajući da je važno da se obezbedi fer i ravnopravan pristup na tržištu.

Brazilski zvaničnici ističu da su carine neprihvatljive i da će negativno uticati na ekonomske odnose između dve zemlje. Lula je naglasio da je Brazil otvoren za dijalog, ali da neće tolerisati pretnje ili pritiske. „Ukoliko je potrebno, spremni smo da branimo naše interese na svim međunarodnim forumima“, dodao je on.

Ova situacija dolazi u trenutku kada su trgovinski odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Brazila već bili napeti. Tokom mandata Bolsonara, koji je bio blizak Trampu, trgovinske politike su se usmeravale na jačanje bilateralnih odnosa. Međutim, sa dolaskom Lule na vlast, došlo je do promene u pristupu, što je izazvalo nezadovoljstvo u Vašingtonu.

Analitičari smatraju da bi Trampove carine mogle imati ozbiljne posledice po brazilsko izvođenje, posebno u sektorima kao što su poljoprivreda i industrija. Brazil je jedan od najvećih izvoznika poljoprivrednih proizvoda na svetu, a američko tržište je ključno za mnoge brazilске proizvođače. Uvođenje carina moglo bi povećati troškove i smanjiti konkurentnost brazilskih proizvoda na američkom tržištu.

U međuvremenu, Lula je naglasio da će Brazil nastaviti da razvija svoje trgovinske odnose sa drugim zemljama, uključujući one u Latinskoj Americi i Evropi. „Naša ekonomija je dovoljno jaka da se prilagodi ovim izazovima i nastavi da raste“, rekao je on.

S obzirom na to da su pregovori o slobodnoj trgovini između Brazila i Sjedinjenih Američkih Država već dugo u zastoju, očekuje se da će ovaj incident dodatno usložniti situaciju. Lula je pozvao na povratak za pregovarački stol i izrazio nadu da će se pronaći rešenje koje će biti od koristi za obe strane.

Ova situacija takođe dolazi u vreme kada se Brazilska ekonomija bori sa brojnim izazovima, uključujući inflaciju i visoke nivoe nezaposlenosti. Lula se suočava sa pritiskom da poboljša ekonomske uslove u zemlji, a trgovinski odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama su ključni za oporavak brazilske ekonomije.

Na kraju, analitičari ističu da je važno da Brazil i Sjedinjene Američke Države pronađu zajednički jezik kako bi izbegli dalju eskalaciju sukoba i osigurali stabilnost u trgovinskim odnosima. Samo kroz konstruktivan dijalog i saradnju moguće je pronaći rešenja koja će zadovoljiti interese obe strane.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije