Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, izjavio je da neće smeniti Džeroma Pauela sa mesta predsedavajućeg Federalnih rezervi (FED) pre isteka njegovog mandata u maju 2026. godine. Iako ga je nazvao „potpuno krutim birokratom“, Tramp je ponovio pozive da FED smanji kamatne stope, smatrajući da bi to moglo pozitivno uticati na ekonomiju.
U razgovoru za En-Bi-Si njuz, Tramp je istakao da smatra kako će njegovi potezi u globalnom trgovinskom sistemu, uključujući uvođenje viših carina, na kraju dovesti do bogatstva Amerikanaca. On je takođe naveo da je pad američke ekonomije u prvom kvartalu rezultat politike bivšeg predsednika Džozefa Bajdena. Tramp je izrazio uverenje da će Federalne rezerve u nekom trenutku smanjiti kamatne stope, dodajući da Pauel to ne želi učiniti jer nije njegov „fan“.
„Pa, trebalo bi da ih smanji. I u nekom trenutku hoće. On to radije ne bi učinio jer nije moj fan. Znate, jednostavno me ne voli jer mislim da je on potpuno krut čovek“, rekao je Tramp tokom intervjua snimljenog na Floridi. Njegove reči pokazuju jasnu razliku između njegovih stavova i stavova trenutnog rukovodstva FED-a.
Tramp je takođe naglasio da su dobri rezultati u američkoj privredi njegova zasluga, dok je za trenutne ekonomske probleme okrivio Bajdena. Prema njegovim rečima, Bajden je uradio izuzetno loš posao po svim pitanjima, ali nije precizirao konkretne aspekte koji su doveli do te ocene.
„Moja ekonomija je dobra, a Bajdenova loša“, konstatovao je Tramp, ali nije elaborirao na koji način se ti rezultati razlikuju. Tokom svojih prvih 100 dana mandata, Tramp je nastojao da poboljša ekonomsku i trgovinsku strukturu zemlje. Njegov pristup uključivao je stroge tarife prema mnogim zemljama, uključujući i saveznike SAD, kao i napore da privuče kompanije da investiraju u Ameriku.
Ove izjave dolaze u trenutku kada se ekonomija suočava sa izazovima, uključujući inflaciju i neizvesnost na tržištu rada, što su faktori koji dodatno otežavaju situaciju. Trampovo insistiranje na smanjenju kamatnih stopa može se tumačiti kao pokušaj da se obezbedi brži oporavak ekonomije nakon pandemije COVID-19, ali i kao način da se osigura politička podrška njegovim budućim planovima.
U vreme kada se bliže izbori, Trampovi komentari o ekonomiji i njegovim protivnicima u politici mogu biti deo šire strategije. Njegova retorika o Bajdenu kao lošem predsedniku može privući pažnju njegovih pristalica, ali takođe može izazvati reakcije kritičara koji ukazuju na kompleksnost ekonomskih problema sa kojima se zemlja suočava.
Osim toga, Trampova kritika FED-a i njegovog rukovodstva može biti strategija za sticanje podrške među konzervativnim biračima koji se protive višim kamatnim stopama, smatrajući ih opasnim za ekonomski rast. U tom smislu, Trampove reči se ne mogu posmatrati samo kao lična mišljenja, već kao deo šireg političkog diskursa koji će oblikovati buduće ekonomske i političke odluke.
Sve u svemu, Trampova izjava o Pauelu i FED-u, kao i njegovo insistiranje na smanjenju kamatnih stopa, ukazuju na njegovu nameru da ostane relevantan u političkom pejzažu Amerike. Njegovi stavovi o ekonomiji i politici nastavljaju da izazivaju rasprave, dok se zemlja suočava s različitim izazovima koji će oblikovati njen budući razvoj.