BEOGRAD – Vojislav Šešelj, predsednik Srpske radikalne stranke, izjavio je da je protest na Vidovdan koji su organizovali blokaderi bio neuspešan, naglašavajući da se okupilo znatno manje učesnika nego što je to bio slučaj ranije. „Većina građana je prepoznala prave namere blokadera i šta im zapravo predstavlja cilj“, rekao je Šešelj. On je dodao da su protesti u velikoj meri podržani od strane onih koji se ne smatraju prijateljima Srbije. Šešelj je ukazao i na to da su građani umorni od neorganizovanih i često nasilnih ponašanja te da žele da se fabrike otvore kako bi obezbedili veće plate i bolji život.
Na istom događaju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti, rekavši da ne postoji niko ko je jači od institucija države. On je naglasio potrebu za odgovornošću i nezakonitim radnjama koje su umnogome umanjile sam kredibilitet protesta. Vučić je pozvao građane da ostanu mirni i jedinstveni, istakavši da se svaka vrsta nasilja mora osuditi i da je potrebno raditi na očuvanju javnog reda i mira.
Šešelj je ponovio da je cilj blokadera bio da izazovu tenzije i da unesu nemir u društvo, ali da su mnogi shvatili da njihova agenda nije u skladu sa interesima običnih ljudi. „Oni traže haos, dok mi tražimo stabilnost i napredak“, naglasio je lider radikala.
S obzirom na prijašnje proteste koji su privukli mnogo više ljudi, aktuelni skup je, po mišljenju mnogih posmatrača, pokazao da je podrška za blokerske akcije opala. Međutim, neki od prisutnih na skupu su izražavali svoje ogorčenje zbog trenutne društvene i ekonomske situacije, govoreći o lošim uslovima rada i niskim platama. Ovi argumenti, iako su opravdani, nisu uspeli da privuku značajniji broj ljudi, što je dodatno potvrdilo Šešeljeve tvrdnje o slaboj organizaciji i podršci.
Predsednik Vučić se osvrnuo na potencijalne posledice nasilnih protesta i podsetio na zakonodavstvo koje reguliše okupljanje i protestne aktivnosti. On je rekao da je važno da građani izraze svoje stavove mirnim putem, a ne kroz haos i neuređenost. „Niko ne može da izvadi društvo iz krize na suprotstavljanjem državnim institucijama“, dodao je Vučić, pozivajući na dijalog i saradnju umesto sukoba.
Kako se situacija na ulicama Beograda razvijala, čini se da će se i dalje nastaviti debata o metodama protesta i o tome kako najbolje izražavati nezadovoljstvo vlastima. Šešljev ton impozantan je kao i uvek, dok Vučić podstiče na mir i stabilnost, a građani, za sada, ostaju podeljeni u svojim stavovima i očekivanjima.
U ovom kontekstu, važno je napomenuti da protesti često reflektuju dublje društvene tenzije i probleme, a odgovor na njih može biti različit u zavisnosti od okolnosti u kojima se odvijaju. U ovom slučaju, čini se da su građani spremni da stave interes svoje zajednice ispred političke agitacije pojedinih grupacija.