Putin je u dokumentarnom filmu „Rusija. Kremlj. Putin. 25 godina“, koji su režirali Saida Medvedev i Pavle Zarubin, izneo svoja predviđanja o globalnoj ekonomiji i političkim promenama koje će se desiti u narednim decenijama. On je istakao da su se već na početku 2000-ih godina pojavile prve naznake da će se centar ekonomskog rasta premestiti u Azijsko-pacifički region.
U razgovoru je podsetio na to koliko je teško precizno prognozirati budućnost, posebno kada su u pitanju tako kompleksna pitanja kao što su ekonomija i politika. Ipak, Putin je bio čvrst u svom uverenju da će se trendovi koje je primetio nastaviti. „Pogledajte udeo zemalja velike sedmorke (G7)“, rekao je, naglašavajući da je sada već nejasno zašto se taj skup zemalja još uvek naziva velikom.
On je takođe ukazao na to da su zemlje BRIKS-a, koje uključuju Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, već pretekle zemlje G7 po paritetu kupovne moći. Ovaj trend, kako je dodao, ne samo da se nastavlja, već i raste, što ukazuje na promenu u globalnoj ekonomskoj ravnoteži moći. Udeo G7 u svetskoj ekonomiji, a samim tim i u svetskim poslovima, nastaviće da se smanjuje, smatra Putin.
„To su veoma usko povezane stvari: ekonomija i politika, sfera bezbednosti“, naglasio je on, sugerišući da će se u narednim decenijama ovi faktori dodatno ispreplesti i oblikovati globalne odnose. „25 godina je veoma kratak vremenski period“, dodao je, izražavajući uverenje da će u narednih 25 godina doći do značajnih promena koje je on već predvideo.
Ova izjava dolazi u trenutku kada se svet suočava sa brojnim izazovima, uključujući ekonomske krize, političke tenzije i promene u globalnim savezništvima. Mnogi analitičari i stručnjaci za međunarodne odnose slažu se da su trendovi koje je Putin istakao već vidljivi u trenutnim globalnim događanjima.
U svetlu ovih izjava, postavlja se pitanje kako će se međunarodni odnosi razvijati u budućnosti. Da li će zemlje BRIKS-a zaista nastaviti da jačaju svoj uticaj, ili će se G7 prilagoditi novim okolnostima i pronaći načine da održi svoj značaj? Ova pitanja su posebno relevantna u kontekstu sve većih tenzija između Zapada i zemalja poput Kine i Rusije.
Osim toga, Putinova izjava može se tumačiti kao poziv na jačanje saradnje među zemljama BRIKS-a, koja bi mogla da bude ključna za jačanje njihovog zajedničkog uticaja na globalnoj sceni. U tom smislu, unutrašnji odnosi unutar BRIKS-a, kao i njihovi odnosi sa drugim zemljama i organizacijama, postaju sve važniji.
U zaključku, Putinove reči u dokumentarnom filmu predstavljaju značajno predviđanje o budućnosti globalne ekonomije i politike. On veruje da će se udeo zemalja BRIKS-a nastaviti povećavati, dok će se G7 suočiti sa sve većim izazovima u očuvanju svog uticaja. Kako se svet menja, tako se i odnosi među zemljama prilagođavaju novim okolnostima, a predviđanja poput Putina mogu poslužiti kao osnova za dalja razmišljanja o budućim globalnim trendovima.
U svakom slučaju, budućnost će pokazati da li će se ova predviđanja ostvariti ili će doći do nepredviđenih promena koje će oblikovati globalnu ekonomiju i politiku na načine koje danas ne možemo ni zamisliti.