Saobraćaj na mostu Gazela u Beogradu je normalizovan nakon višesatne blokade koju su organizovale grupe građana, poznate kao zborovi, zajedno sa studentima koji su blokirali fakultete. Ovi protesti su se održavali i u drugim gradovima, poput Užica i Loznice, gde su građani izrazili svoja nezadovoljstva.
Protesti su započeli kao reakcija na različite društvene i ekološke probleme, a organizatori su se okupili s ciljem da skrenu pažnju na svoje zahteve. U Beogradu, blokada mosta Gazela privukla je veliku pažnju medija i prolaznika, a situacija je izazvala određene gužve u saobraćaju. Međutim, oko 17 sati, saobraćaj se vratio u normalu, a policija je pratila situaciju kako bi osigurala bezbednost svih učesnika.
U Užicu, građani su večeras blokirali magistralu ka Zlatiboru kao znak protesta protiv policijske akcije koja je 6. jula sprečila njihovu prethodnu blokadu. Ova akcija je dodatno podstakla ljutnju među građanima, koji su se okupili kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo prema vlastima. Blokada magistralnog pravca izazvala je dodatne gužve, ali je takođe privukla pažnju na njihove zahteve.
U Loznici je oko 10.30 sati završen skup koji je organizovalo udruženje građana „Ne damo Jadar“. Ova grupa se protivi eksploataciji litijuma u toj oblasti, tvrdeći da bi to moglo imati ozbiljne posledice po životnu sredinu i zdravlje ljudi. Protesti su protekli mirno, uz poruke solidarnosti i podrške lokalnoj zajednici koja se bori za očuvanje svog područja.
Protesti u Srbiji su često povezani sa ekološkim pitanjima, ali takođe odražavaju šire nezadovoljstvo građana prema vladinim politikama i načinu na koji se donose odluke bez konsultacije sa lokalnim zajednicama. Mnogi učesnici izražavaju osećaj da su njihovi glasovi ignorisani i da su njihovi interesi često zanemareni.
Organizatori su najavili da će nastaviti sa protestima dok se ne ispune njihovi zahtevi, a građani su pozvani da se pridruže borbi za očuvanje svog okruženja i poboljšanje kvaliteta života. Ove akcije su takođe odraz šireg pokreta u Srbiji, gde se sve više ljudi okuplja kako bi se borili za svoja prava i zahtevali transparentnost od vlasti.
U međuvremenu, vlasti su reagovale na proteste, naglašavajući potrebu za dijalogom i saradnjom sa građanima kako bi se postigla rešenja koja će zadovoljiti sve strane. Međutim, mnogi građani ostaju skeptični prema ovim obećanjima, smatrajući da je potrebno više konkretnih akcija nego retorike.
Dok se situacija razvija, očigledno je da će protesti u Srbiji i dalje biti prisutni, a građani će nastaviti da se bore za svoja prava i očuvanje svojih resursa. Saobraćajne blokade i okupljanja su samo deo šireg pokreta koji se bori protiv nepravde i traži bolju budućnost za sve građane.
U narednim danima se očekuje da će se protesti nastaviti, a lokalne zajednice će i dalje biti aktivne u svojim naporima da skrenu pažnju na važne teme koje utiču na njihov život i budućnost. U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje kako će vlasti reagovati i da li će biti spremne da saslušaju zahteve građana i preduzmu konkretne korake ka rešenju problema.