NOVA AKCIJA BORBE PROTIV KORUPCIJE: Uhapšeno devet osoba

Goran Petrović avatar

U Nišu je uhapšeno devet osoba, među kojima su bivši direktori i upravnici javnih preduzeća, zbog sumnje u izvršenje krivičnih dela zloupotrebe službenog položaja, nesavesnog rada u službi i zloupotrebe položaja odgovornog lica. Ova akcija je rezultat istrage koju su sproveli pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, a o svemu je obavešteno Više javno tužilaštvo u Nišu.

Osumnjičeni su I. P. (46), bivši direktor JP „Srbija šume“ ŠG Pirot; D. Đ. (46), upravnik Parka prirode Stara planina; A. Z. (46), odgovorno lice PD „21. Maj“ Mramorsko brdo; M. R. (41) i D. M. (68), odgovorni izvođači radova; M. K. (46) i M. K. (31), revirni inženjeri ŠG Pirot; V. B. (63), rukovodilac službe za planiranje i gazdovanje šumama; i M. J. (50), referent za izradu osnova gazdovanja šumama.

Prema dostupnim informacijama, osumnjičeni su delovali u periodu od novembra 2020. do decembra 2023. godine, prilikom izvođenja građevinskih radova na adaptaciji i investicionom održavanju objekta Lovačkog doma u mestu Široke Luke, opština Pirot. U tom periodu, sumnja se da nisu postupali u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, kao i sa Pravilnikom o stručnom nadzoru i tehničkom prijemu objekta.

Osumnjičeni I. P. je, kako se sumnja, imenovao D. Đ., M. K., V. B., M. J. i M. K. za vršenje stručnog nadzora i tehničkog prijema radova, iako oni nisu ispunjavali zakonom propisane uslove i nisu imali potrebne licence za obavljanje ovih poslova. Ova zloupotreba dovela je do ozbiljnih posledica po zakonitost i kvalitet izvršenih radova.

Dodatno, sumnja se da M. R. i D. M. nisu izveli radove u skladu sa projektom, dok je A. Z. neizvedene radove fakturisao kao da su izvedeni. Ovim postupcima, JP „Srbija šume“ ŠG Pirot je pretrpela štetu od oko 3.008.000 dinara, a u istom iznosu pribavljena je korist PD „21. Maj“ Mramorsko brdo.

Akcija hapšenja i privođenja osumnjičenih realizovana je uz podršku Policijskih službenika Ministarstva unutrašnjih poslova, a sve je sprovedeno po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu. Ovaj slučaj ponovo skreće pažnju na problem korupcije u javnim preduzećima i na potrebu za strožim nadzorom i kontrolom rada državnih institucija.

U poslednje vreme, borba protiv korupcije postala je prioritetna tema u Srbiji, a ovakvi slučajevi ukazuju na ozbiljnost situacije. Uhapšeni će, uz krivičnu prijavu, biti sprovedeni nadležnom tužilaštvu, gde će se dalje utvrđivati sve okolnosti i odgovornost pojedinaca.

Važno je napomenuti da se ovakve akcije ne dešavaju često, ali kada se dogode, šalju jasnu poruku da se protiv korupcije mora boriti bez kompromisa. Država se suočava sa velikim izazovima u oblasti vladavine prava, a ovakvi slučajevi mogu poslužiti kao podstrek za jačanje institucionalnog okvira i unapređenje sistema kontrole.

Osim toga, važno je da se javnost aktivno uključuje u proces borbe protiv korupcije, jer transparentnost i odgovornost institucija predstavljaju ključne elemente za izgradnju poverenja građana u sistem. U tom smislu, građani treba da budu svesni svojih prava i obaveza, kao i načina na koje mogu prijaviti sumnjive aktivnosti.

U zaključku, hapšenja u Nišu predstavljaju značajan korak u borbi protiv korupcije u javnom sektoru. Ovaj slučaj će verovatno biti praćen daljim istragama i razvojem situacije, a očekivanja su da će se odgovorni suočiti sa zakonskim posledicama svojih dela. Potrebno je raditi na jačanju sistema pravde i obezbeđivanju da se ovakvi incidenti ne ponove u budućnosti.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije