U Grčkoj je od danas na snazi nova taksa za krstarenje lukama, čija visina zavisi od specifične luke. Prema rečima direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA), najveća taksa biće na ostrvima Mikonosu i Santoriniju, gde će do 30. septembra iznositi 20 evra po gostu.
Taksa se plaća samo prilikom prvog iskrcavanja, odnosno kada putnik napusti brod. Ukoliko putnik ne siđe s broda, taksa se ne naplaćuje. Takođe, ako putnik više puta napusti brod u toku dana, taksa se naplaćuje samo jednom po luci. U slučaju noćenja u luci, taksa se takođe plaća jedino jednom.
Seničić je za Tanjug istakao da se taksa naplaćuje na svim ostrvima u Grčkoj, a da će svi koji napuste brod biti tarifirani odmah na svom računu na brodu. Ovo znači da će putnici prilikom iskrcavanja osim ostalih troškova morati platiti i iznos takse. Uvođenje takse ima za cilj da smanji pritisak na popularna ostrva kao što su Mikonos i Santorini, koja su poznata po velikim brojevima turista.
Osim toga, takse su deo napora za održivi razvoj turizma i podršku lokalnim zajednicama koje su pretrpele štete od poplava i požara u prethodnim godinama. Na ostalim ostrvima tokom letnje sezone taksa će iznositi pet evra, dok će u vansezoni varirati. Do kraja oktobra takse na Mikonosu i Santoriniju će koštati po 10 evra, na ostalim ostrvima tri evra, dok će u zimskoj sezoni iznositi po pet evra za najpoznatija ostrva, a jedan evro za ostala.
U kontekstu uticaja ove takse na srpske turiste, Seničić je napomenuo da trenutno nema podataka o tome kako će to uticati na izbor destinacija, ali je naglasio da putnici koji su već rezervisali krstarenja neće moći da otkažu svoja putovanja zbog dodatnih troškova. Ipak, smatra da se ova novina neće značajno odraziti na srpske turiste, s obzirom na to da krstarenja još uvek nisu široko rasprostranjena među građanima Srbije.
Seničić je takođe uporedio ovu situaciju s Venecijom, gde se naplaćuje jednokratna taksa od pet evra za ulazak svih turista, posebno tokom letnje sezone. On je naglasio da ne postoje informacije o tome da će druge destinacije slične Grčkoj uvesti ovakve takse, ali se očekuje da bi se nešto slično moglo desiti u Barseloni i drugim popularnim turističkim mestima.
U pogledu srpskih turista, Grčka ostaje najpopularnija destinacija, a očekuje se da će letovati oko milion naših građana. Nakon Grčke, popularne su i druge destinacije kao što su Crna Gora, Turska, Tunis i Egipat, dok su Španija i Italija takođe među najtraženijim mestima. Za individualne putnike, Hrvatska beleži značajne rezultate, dok Bugarska nudi dobar odnos između cena i kvaliteta, privlačeći sve veći broj turista iz centralne Srbije.
Seničić je dodatno naglasio da je Crna Gora vodeća destinacija u regionu, dok Bugarska svake godine privuče od 50.000 do 60.000 srpskih turista, a Hrvatska oko 30.000. Neum u Bosni i Hercegovini i Slovenija su takođe zanimljive destinacije, ali privlače daleko manje posetilaca.
Na kraju, govoreći o najavljenom povećanju cena za izdavanje dozvola za ulazak u Evropsku uniju, Seničić je napomenuo da Evropska komisija još od 2021. godine najavljuje uvođenje novih sistema. Uvođenje Entry Exit System-a odloženo je za 2026. godinu, a planovi o sistemu ETIAS, koji bi trebao da košta 7 evra, takođe su podložni promenama. Seničić je izrazio sumnju da će ova taksa značajno uticati na broj putnika, ali ostaje da se sačeka zvanična potvrda.