Roditelji školaraca u Srbiji od danas mogu da očekuju automatska zvučna obaveštenja svaki put kada nastavnik unese izostanak ili novu ocenu njihovog deteta u elektronski dnevnik. Ova novina, koju je najavilo Ministarstvo prosvete, ima za cilj da poboljša komunikaciju između škola i roditelja, kao i da unapredi obrazovni proces smanjenjem pedagoške administracije.
Prema rečima ministra prosvete, ova funkcionalnost je implementirana kako bi se roditeljima omogućilo brže i efikasnije praćenje napredovanja njihove dece u školi. Takođe, ovim potezom se želi smanjiti mogućnost da učenici sakriju važne informacije od svojih roditelja, što se često dešavalo u prethodnim godinama. Učenici su, naime, pronalazili načine da ne saopšte svojim roditeljima sve što se dešava u školi, uključujući izostanke sa nastave ili loše ocene.
Uvođenje ovih automatskih obaveštenja dolazi u vreme kada je digitalizacija obrazovnog sistema u punom jeku. E-dnevnik, koji je postao standard u mnogim školama, omogućava roditeljima da prate ocene, izostanke i druge važne informacije o svojim mališanima putem interneta. Osim toga, ovaj sistem smanjuje potrebu za papirnim dokumentima, čime se doprinosi očuvanju životne sredine.
Roditelji su u velikoj meri pozitivno reagovali na ovu novinu, smatrajući da će im pomoći da budu bolje informisani o aktivnostima svojih školskih obveznika. “Sada ćemo moći da znamo šta se dešava u školi u realnom vremenu, a ne tek kada dođu ocene na kraju polugodišta,” izjavila je jedna majka čije dete pohađa osnovnu školu.
Međutim, neki stručnjaci upozoravaju na moguće negativne posledice ovakvog sistema. Postoji strah da bi konstantna kontrola mogla da stvori pritisak na decu, koja se možda osećaju nesigurno pod budnim okom svojih roditelja. Takođe, postoji i zabrinutost da bi ovakva proziranost mogla da dovede do povećanih tenzija u porodicama, posebno u slučajevima kada deca dobijaju loše ocene.
Ministarstvo prosvete se nada da će uz nove funkcionalnosti eDnevnika doći do poboljšanja u komunikaciji i saradnji između školskih institucija i roditelja, što bi trebalo da rezultira boljim obrazovnim ishodima. Ova inovacija predstavlja korak ka modernizaciji obrazovnog sistema u Srbiji i njegovom prilagođavanju savremenim tehnologijama.
Sve u svemu, ova promena je deo šireg trenda digitalizacije i unapređenja obrazovanja u zemlji, a ostaje da se vidi kako će se nova pravila implementirati u praksi i kakav će uticaj imati na odnose između učenika, nastavnika i roditelja.