Od otpada uskoro GAS I STRUJA: U Trsteniku nastavljena realizacija jednog od najvećih ekoloških projekata

Stefan Nikolić avatar

Jedan od najvećih ekoloških projekata u Srbiji, koji se realizuje nadomak Trstenika, jeste sanacija i rekultivacija nesanitarne deponije „Osaonica“. Tokom prvih dana februara, ovaj projekat je ušao u drugu fazu zahvaljujući investiciji Ministarstva zaštite životne sredine od čak 66 miliona dinara. Očekuje se da će ovaj projekat transformisati tone smeća sa površine od skoro sedam i po hektara u moderno eko-odlagalište.

U sklopu projekta, dopremljeno je savremeno postrojenje za proizvodnju deponijskog gasa, što će omogućiti Trsteniku da postane jedna od prvih lokalnih samouprava u Srbiji koja obezbeđuje najkvalitetnije uslove za odlaganje smeća. Predsednica Opštine Trstenik, Milena Turk, izjavila je da se trenutno obavljaju zemljani radovi na prekrivanju dve trećine deponije, kao i da se gradi sanitarna kaseta.

Prvi deo sanacije obuhvata izradu novog platoa za istresanje otpada, kao i infrastrukturu za degazaciju i zaštitu od procednih voda. Turk je naglasila da se očekuje da će atmosferske vode prestati da ugrožavaju Osaonički potok, zahvaljujući donaciji Ambasade Švajcarske u Srbiji koja iznosi 150.000 evra. Ova donacija će omogućiti obradu procednih voda, čime će se dodatno unaprediti ekološki standardi u ovom području.

U narednih pet godina, opština planira da potpuno zatvori svoju deponiju i pređe na Regionalnu deponiju u Kraljevu. Transformacija 30 godina stare deponije predstavlja jedan od najambicioznijih infrastrukturnih projekata u ovom delu Srbije. U ovom trenutku, otpad se prekriva građevinskim šutom i zemljom debljine do 30 centimetara, čime se smanjuje njegov negativan uticaj na okolinu.

Upravnik Radne jedinice „Mehanizacija i higijena“ u JKSP „Komstan“, Vladan Aleksić, istakao je da na deponiji postoje biotrnovi za oslobođene gasove, kao i sistem za odvođenje procednih voda. Merenje količine otpada obavlja se četiri puta godišnje kako bi se osiguralo da se proces sanacije odvija bez problema.

Sanacija i rekultivacija podrazumeva tri faze. Prva faza obuhvata izradu novog platoa i infrastrukture, dok druga faza podrazumeva zatvaranje 65% deponijskog prostora i izradu sanitarne kasete u koju će se otpad odlagati na sanitaran način do otvaranja Regionalne deponije. Treća faza će obuhvatiti izolaciju tela deponije i njeno konačno zatvaranje.

Na nesanitarnoj deponiji „Osaonica“ godišnje se skladišti oko 10.000 tona komunalnog otpada. Ugradnjom postrojenja za tretman deponijskog gasa i procednih voda, biće obezbeđena dovoljna količina električne energije za potrebe kompleksa sanitarne kasete. Ovaj projekat ne samo da će poboljšati ekološke uslove, već će doprineti i održivosti i energetskoj efikasnosti.

Završetkom ovog projekta, Trstenik će postati primer dobre prakse u upravljanju otpadom i zaštiti životne sredine, čime će se osigurati bolja budućnost za sve građane. Očekuje se da će ovaj ambiciozni projekat doneti značajne koristi ne samo lokalnoj zajednici, već i širem regionu. Sanacija deponije „Osaonica“ predstavlja korak ka održivijem i zdravijem životnom okruženju, što je od suštinskog značaja za buduće generacije.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije