U prvih šest meseci ove godine, na teritoriji Srbije registrovano je 197 slučajeva malih boginja, poznatih kao morbili, prema izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut“. Ovi podaci ukazuju na značajan porast broja obolelih, posebno u kontekstu javnozdravstvene situacije koja se već dugo prati.
Najveći broj slučajeva zabeležen je u Novom Pazaru, gde je evidentirano čak 95 pacijenata zaraženih ovim virusom. Ova situacija je izazvala zabrinutost među zdravstvenim vlastima, s obzirom na to da je Novi Pazar često bio pogođen epidemijama različitih zaraznih bolesti. U Tutinu je registrovano 66 slučajeva, dok je u Beogradu prijavljeno 33 obolela. Ova epidemija u Beogradu počela je 19. decembra 2024. godine, a broj zaraženih se povećava iz meseca u mesec.
Mali boginje su visoko zarazna bolest koja može imati ozbiljne posledice po zdravlje, posebno kod dece. Simptomi obično uključuju visoku temperaturu, kašalj, curenje nosa i osip, koji se najpre pojavljuje na licu i vratu, a zatim se širi po telu. U težim slučajevima, bolest može dovesti do komplikacija kao što su upala pluća, encefalitis ili čak smrt.
Zdravstvene vlasti apelovale su na građane da se vakcinišu kako bi se sprečilo dalje širenje virusa. Vakcinacija je najefikasnija metoda prevencije, a preporučuje se da se deca vakcinišu prema rasporedu koji je definisan od strane zdravstvenih institucija. U Srbiji se koristi MMR vakcina, koja štiti od morbila, zaušaka i rubeole.
U poslednje vreme, u društvu se sve više raspravlja o vakcinaciji, a među nekim roditeljima postoji otpor prema vakcinama. Ova situacija može biti posledica dezinformacija koje su se pojavile na internetu i društvenim mrežama. Zdravstveni stručnjaci naglašavaju važnost obrazovanja i informisanja javnosti o benefitima vakcinacije, kako bi se podigla svest i smanjio broj obolelih.
Takođe, u okviru napora za kontrolu epidemije, zdravstvene institucije organizovale su dodatne vakcinacione kampanje u područjima sa visokim brojem obolelih. Cilj ovih kampanja je da se poveća procenat vakcinisanih osoba i da se stvori kolektivni imunitet, koji je ključan za zaštitu najosetljivijih grupa u društvu.
U Novom Pazaru i Tutinu, gde je zabeležen veći broj slučajeva, zdravstvene vlasti rade na jačanju preventivnih mera. Organizovane su edukativne radionice za roditelje i lokalnu zajednicu kako bi se podigla svest o značaju vakcinacije. Takođe, sprovode se i epidemiološke analize kako bi se identifikovali potencijalni izvori zaraze i sprečilo dalje širenje virusa.
S obzirom na trenutnu situaciju, stručnjaci preporučuju da se svako ko primeti simptome malih boginja odmah javi lekaru. Rano prepoznavanje i intervencija su ključni za smanjenje rizika od komplikacija. Zdravstvene vlasti apelovale su na građane da ostanu informisani i da prate savete stručnjaka.
U ovom trenutku, ključno je da se svi zajedno angažujemo u borbi protiv malih boginja i drugih zaraznih bolesti. Vakcinacija ostaje najefikasnija zaštita, a saradnja između zdravstvenih institucija i građana može značajno doprineti smanjenju broja obolelih i sprečavanju budućih epidemija.
U svetlu ovih događaja, važno je da se nastavi sa aktivnostima usmerenim na poboljšanje javnog zdravlja i edukaciju stanovništva o značaju vakcinacije, kako bi se osiguralo zdravije društvo za sve.