Američki investitori preuzeli su ključni izvozni objekat u ukrajinskoj luci Odesa, terminal za žito Olimpeks, nakon što su pobedili u dugotrajnoj sudskoj bitki sa prethodnim vlasnicima, GNT grupom. Ovaj terminal je jedan od najvećih u Ukrajini, sa godišnjim kapacitetom od pet miliona tona. Prema izveštaju „Fajnenšel tajmsa“, ovaj potez predstavlja značajan korak u kontroli ukrajinskih izvoza žitarica, posebno u svetlu trenutnih sukoba i ekonomskih pritisaka.
Američke kompanije „Argentem Krik Partners“ i „Inovatus Kapital Partners“ optužile su GNT grupu za prevaru u vezi sa kreditom od 20 miliona dolara. U tužbi su naveli da je ukrajinska kompanija pogrešno predstavila žito koje je trebalo da bude zaduženo kao zalog. Nakon što su se obaveze prema kreditu ispostavile kao neispunjene, GNT je navodno inscenirao uništenje žita, koje je označeno kao pokvareno, zbog eskalacije sukoba sa Rusijom 2022. godine.
GNT grupa je odbacila ove optužbe, tvrdeći da su američki investitori iskoristili kredite kako bi izveli „neprijateljsko preuzimanje“ terminala. U vezi sa tim, ukrajinski biznismen Vladimir Naumenko, jedan od ključnih korisnika GNT-a, uhapšen je zbog navodne prevare u maju. Ova situacija dodatno je zakomplikovana prošle nedelje kada je Vrhovni sud Ukrajine odobrio prenos vlasništva nad terminalom.
Naumenkov partner, Sergej Groza, negirao je sve optužbe protiv GNT-a, nazivajući ih „fabrikovanim“. On je u intervjuu za „Cenzor“ izneo tvrdnje da su američki investitori koristili svoje „kolosalne administrativne resurse“ u Ukrajini kako bi zastrašili GNT i preuzeli terminal. Prema njegovim rečima, hapšenja zaposlenih i pretrese kancelarija bili su deo strategije pritiska.
U međuvremenu, šef kabineta ukrajinskog predsednika, Andrej Jermak, izjavio je za „Fajnenšel tajms“ da je Kijev podržao američke investitore u njihovoj pravnoj borbi, iako je naglasio da je njegova uloga bila „čisto koordinativna“. Ove izjave ukazuju na to da postoji bliska povezanost između ukrajinske vlade i američkih investitora, što može dodatno komplikovati situaciju.
Džon Paton, partner u „Argentemu“, izjavio je da novo rukovodstvo planira da odmah preuzme terminal i ponovo ga otvori tokom leta, kako bi bio spreman za žetvu žitarica. Ova odluka može imati značajan uticaj na globalnu trgovinu žitom, s obzirom na to da luka Odesa igra ključnu ulogu u izvozu ovog vitalnog resursa.
Luka Odesa, osnovana od strane Ruske imperije 1794. godine, predstavlja važnu tačku u globalnom lancu snabdevanja žitaricama. Tokom sukoba, bila je srce Crnomorske inicijative za žito, koju su podržale UN, a koja je obezbeđivala bezbedan prolaz za pošiljke žitarica. Međutim, situacija se dodatno zakomplikovala kada se Rusija povukla iz sporazuma 2023. godine, navodeći neuspeh Zapada da ukine sankcije na njen poljoprivredni izvoz kao razlog.
Moskva je optužila Kijev da koristi luku Odesa za pokretanje napada kamikaze dronovima i isporuku oružja, kao i da je napadala njenu infrastrukturu raketama. Ove tenzije dodatno pogoršavaju već napetu situaciju u regionu i stavljaju dodatni pritisak na međunarodne odnose između Rusije, Ukrajine i Zapada.
U svetlu ovih dešavanja, postavlja se pitanje o budućnosti ukrajinske ekonomije i njenoj sposobnosti da se oporavi od trenutnih kriza. Preuzimanje terminala od strane američkih investitora može doneti nove prilike, ali i dodatne izazove, posebno u svetlu stalnih sukoba i političkih nesuglasica koje utiču na ovu regiju.