Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) izrazilo je ozbiljnu zabrinutost zbog odluke Osnovnog suda u Užicu, koji je ukinuo pritvor osumnjičenima za napad na policijske službenike tokom neprijavljenog javnog okupljanja 6. jula. Ova odluka, kako se navodi u saopštenju MUP-a, može poslati pogrešnu poruku javnosti da su napadi na policiju, koja štiti bezbednost građana, dozvoljeni i nekažnjivi.
„Neprimereno je da sudska vlast, kao nezavisna grana vlasti, donosi odluke koje su u suprotnosti sa radom policijskih službenika, koji profesionalno i zakonito obavljaju svoje dužnosti. Oslobađanjem osumnjičenih da se brane sa slobode, umanjuje se težina izvršenog krivičnog dela“, navodi se u saopštenju. MUP ističe da je važno imati u vidu da su neki ljudi zadržani u pritvoru zbog lakših krivičnih dela, dok su osumnjičeni za ozbiljna dela pušteni na slobodu.
U saopštenju se naglašava da je bezbednost zemlje i svih njenih građana prioritet za MUP, koji se zalaže za apsolutnu zaštitu svojih pripadnika. Policijski službenici svakodnevno rizikuju svoje živote štiteći ustavni poredak i zakon, a odluke kao što je ova mogu stvoriti osećaj nesigurnosti među njima.
Odluka suda izazvala je brojne reakcije u javnosti, a mnogi se pitaju da li je pravosudni sistem dovoljno jak da se suoči sa nasiljem prema policiji. Mnogi građani smatraju da je ovakva odluka suda signal da napadi na policiju neće biti kažnjeni, što može podstaći dalja nasilna ponašanja.
U ovom kontekstu, važno je napomenuti da policija igra ključnu ulogu u održavanju javnog reda i mira. Tokom neprijavljenog okupljanja, policijski službenici su se suočili sa nasiljem koje je ugrozilo ne samo njihovu sigurnost, već i sigurnost građana koji su se nalazili u blizini. MUP je ukazao na to da je od suštinskog značaja da pravosudni sistem pruži adekvatnu podršku policiji u borbi protiv nasilja i kriminala.
Jedan od stručnjaka za bezbednost, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da je situacija zabrinjavajuća. „Odluke suda poput ove mogu imati dugoročne posledice na moral policijskih službenika. Kada se osećaju nezaštićeno, to može uticati na njihovu sposobnost da efikasno obavljaju svoj posao“, istakao je on.
Takođe, mnogi smatraju da bi trebalo razmisliti o reformama u pravosudnom sistemu koje bi omogućile brže i efikasnije procesuiranje slučajeva nasilja protiv policije. U tom smislu, MUP poziva na zajedničku akciju svih institucija kako bi se obezbedila veća sigurnost za policijske službenike i jačala pravna država.
U trenutnom kontekstu, kada se društvo suočava sa brojnim izazovima, važno je da se svi akteri, uključujući i sudstvo, zadrže na strani zakonitosti i pravde. Policija ne može da funkcioniše bez podrške pravnog sistema, a odluke koje umanjuju ozbiljnost napada na službena lica mogu imati ozbiljne posledice po celokupno društvo.
Završavajući saopštenje, MUP apeluje na sve relevantne institucije da prepoznaju važnost podrške policiji i da zajednički rade na izgradnji sigurnijeg društva za sve građane. U tom smislu, od suštinskog je značaja da pravosudni sistem pokaže odlučnost u kažnjavanju nasilja prema policijskim službenicima i da se osigura da takvi incidenti ne ostanu nekažnjeni.