OPEK smanjio prognozu tražnje za naftom u ovoj i 2026. godini

Branko Simić avatar

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) danas je objavila smanjenje prognoze potražnje za naftom za 2025. i 2026. godinu, naglašavajući negativan uticaj carina koje je uveo američki predsednik Donald Tramp na globalni ekonomski rast. Prema novim procenama, očekuje se da će potražnja za naftom rasti za 1,3 miliona barela dnevno tokom ove i sledeće godine, što predstavlja smanjenje od oko 150.000 barela dnevno u odnosu na prethodna predviđanja, prenosi Si-En-Bi-Si (CNBC).

OPEK je takođe snizio svoju prognozu globalnog ekonomskog rasta na 3,0 odsto za 2025. godinu i 3,1 odsto za 2026. godinu, što je smanjenje od 0,1 odsto u oba slučaja u odnosu na prethodna predviđanja. U svom mesečnom izveštaju o tržištu nafte, organizacija napominje da je „svetska ekonomija pokazala stabilan trend rasta početkom godine“, ali dodaje da je „nedavna dinamika trgovine uvela veću neizvesnost u kratkoročne izglede globalnog ekonomskog rasta“.

U svetlu ovih izazova, članice OPEK plus ranije su se dogovorile da ubrzaju proizvodnju nafte počev od maja, iako očekuju nešto manju potražnju za sirovom naftom i slabiji ekonomski rast. Trampov rat carinama, zajedno sa odlukom OPEK plus da poveća proizvodnju, značajno su uticali na cene nafte ovog meseca. Fjučersi na sirovu naftu pali su za oko 13 odsto nakon što je američki predsednik 2. aprila objavio svoj plan o recipročnim carinama.

Cena američke sirove nafte, kao i nafte Brent, trgovala se danas za više od jedan odsto niže. Ovaj pad cena može se pripisati nesigurnosti na tržištu koja proističe iz trgovinskih tenzija i promene u potražnji. Analitičari smatraju da će se ovi faktori nastaviti odražavati na tržištu nafte u predstojećim mesecima, dok se globalna ekonomija suočava sa izazovima.

OPEK je naglasio da su nedavni događaji na tržištu i globalni ekonomski uslovi doprineli smanjenju potražnje za naftom, što se odražava i na prognozama rasta. Trgovinske napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i drugih zemalja, kao i politička nesigurnost u nekim regionima, doprinose stvaranju ambijenta nesigurnosti koji utiče na ekonomske aktivnosti i potrošnju nafte.

Uzimajući u obzir sve ove aspekte, OPEK se suočava s izazovima u održavanju stabilnosti na tržištu nafte. U ovom trenutku, organizacija će morati da pažljivo prati globalne ekonomske trendove i prilagođava svoje strategije kako bi se nosila sa promenama u potražnji i ponudama nafte.

Osim toga, članice OPEK plus su svesne da bi povećanje proizvodnje nafte moglo dodatno pritisnuti cene, koje su već pod stresom zbog globalne ekonomske situacije. U tom smislu, važno je da se uspostavi ravnoteža između proizvodnje i potražnje, kako bi se izbegle velike oscilacije na tržištu.

U zaključku, OPEK se suočava s brojnim izazovima u svetlu smanjenja prognoza potražnje za naftom i globalnog ekonomskog rasta. Ove promene su rezultat složenih globalnih ekonomskih faktora, uključujući trgovinske tenzije i političku nesigurnost. U narednim mesecima biće ključno pratiti kako će se ovi faktori odraziti na tržište nafte i kako će OPEK reagovati na te izazove.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije