Optužena trojica Bbeograđana zbog sumnje da su odgovorni za čak 14 prevara

Goran Petrović avatar

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv trojice mladića, Mihaila L. (26), Đorđa J. (25) i Nikole P. (26), zbog sumnje da su u periodu od oktobra prošle godine do sredine maja ove godine prevarili ukupno 14 osoba. Prema navodima tužilaštva, osumnjičeni su od oštećenih uzeli 922.645 dinara, koristeći razne obmane na internet platformi „Kupujem-Prodajem“.

Prevara je započela kada su osumnjičeni postavili oglase za prodaju različitih mobilnih telefona. Kroz komunikaciju sa potencijalnim kupcima, koja se odvijala putem telefonskih brojeva koji nisu bili registrovani kod mobilnih operatera, osumnjičeni su uspeli da pridobiju poverenje oštećenih. Nakon što su kupci platili, umesto mobilnih telefona, u paketima su se nalazili mirisne sveće, dezodoransi i druge sitnice. Ovi paketi su slati putem JP „Pošta Srbije“.

Osumnjičeni su, navodno, zloupotrebljavali identitete trojice muškaraca, čija su lična dokumenta prethodno ukradena ili proglašena nevažećim. Ovakav način delovanja omogućio im je da ostanu anonimni i da izbegnu eventualnu identifikaciju.

Nakon hapšenja, tužilaštvo i policija su pozvali građane koji su mogli biti žrtve ovog trojca da se jave. Kako se saznaje, veliki broj oštećenih je reagovao na poziv, što je dovelo do formiranja dodatnog predmeta protiv osumnjičenih. Ova situacija ukazuje na to da bi broj prevarenih mogao biti znatno veći od prvobitno prijavljenog.

Prilikom hapšenja, policija je izvršila pretrese stanova osumnjičenih i pronašla deo novca za koji se sumnja da je stečen na nezakonit način. Tokom saslušanja u tužilaštvu, Mihailo L. i Đorđe J. su se branili ćutanjem, dok je Nikola P. negirao izvršenje krivičnog dela. Sudija za prethodni postupak Prvog osnovnog suda odredio im je pritvor na zahtev tužilaštva, zbog mogućnosti da bi osumnjičeni mogli da utiču na svedoke ili ponove delo.

Ova prevara nije samo ekonomski delikt, već i ozbiljan oblik zloupotrebe poverenja ljudi u digitalnom prostoru. U eri interneta, gde je kupovina i prodaja postala obična stvar, ovakvi slučajevi ukazuju na potrebu za većom pažnjom i oprezom prilikom online transakcija. Potencijalni kupci treba da budu svesni rizika i da se uvek dodatno informišu o prodavcima pre nego što izvrše kupovinu.

Policija i tužilaštvo rade na otkrivanju svih detalja ovog slučaja i nastavljaju da prikupljaju dokaze kako bi se osumnjičenima sudilo za dela koja su počinili. U međuvremenu, apeluje se na građane da budu oprezni i da prijave slične slučajeve, kako bi se sprečili dalji napadi prevaranata.

Ovaj incident je podsetnik na značaj bezbednosti u online trgovini. Uvek je preporučljivo proveriti reputaciju prodavca, čitati recenzije i postavljati dodatna pitanja pre nego što se odlučite za kupovinu. Takođe, korišćenje sigurnih platnih metoda može pomoći u zaštiti od prevara. S obzirom na to da se broj online prevara povećava, važno je da svi korisnici interneta budu informisani i svesni potencijalnih rizika.

U zaključku, slučaj Mihaila L., Đorđa J. i Nikole P. predstavlja ozbiljan alarm za sve nas o rizicima koji dolaze sa online kupovinom. U svetu gde su informacije lako dostupne, naša sigurnost zavisi od naše sposobnosti da prepoznamo opasnosti i zaštitimo se od njih. Nadamo se da će pravda biti zadovoljena i da će ovaj slučaj poslužiti kao upozorenje svima koji se upuštaju u online trgovinu.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije