Elektroprivreda Srbije (EPS) je u prvom kvartalu 2025. godine ostvarila značajan prihod od 46,2 milijarde dinara od snabdevanja domaćinstava, dok je privredni sektor doprineo sa čak 54,8 milijardi dinara. Ovaj rezultat ukazuje na kontinuirano snabdevanje građana i privrede energijom, što je ključno za funkcionisanje društva. Međutim, recentne vesti u vezi sa načinom uplate struje izazvale su političke tenzije i zabrinutosti među građanima i opozicijom.
Naime, opoziciona stranka Novo lice Srbije izrazila je zabrinutost zbog odluke da se u budućnosti uplata za električnu energiju vrši preko Alta banke, privatne banke čiji je vlasnik Davor Macura, koji se povezuje sa vladinom partijom SNS. Ovaj potez je izazvao brojne kritike i negodovanje među članovima opozicije, koji smatraju da bi ovakva praksa mogla da dovede do potencijalnih problema, pa čak i do bankrota države.
Poslanik Dragan Ninković je ovakvu odluku nazvao bezobrazlukom i upozorio na moguće posledice po javne finansije. On postavlja pitanje zašto se sredstva građana preusmeravaju na račun privatne banke, umesto da ostanu u sistemu EPS-a, koji je državno preduzeće zaduženo za distribuciju i snabdevanje električnom energijom u Srbiji. „Građani imaju pravo da znaju šta se dešava sa njihovim novcem“, izjavio je Ninković, dodajući da je potrebna transparentnost i odgovornost pri donošenju ovakvih odluka.
Ova situacija otvara i pitanja o delovanju ministarke Dubravke Handanović Đedović, koja je zadužena za energetiku. Opozicija je zatražila objašnjenje od ministarke o razlozima za preusmeravanje uplata na račun privatne banke. Kritičari smatraju da je u pitanju sukob interesa, budući da je vlasnik banke povezan sa vladajućom partijom. Njihova zabrinutost se temelji na strahu da bi ova privatizacija institucionalnih uplata mogla smanjiti efikasnost javnog sektora i povećati troškove za građane.
Visoki prihodi koje EPS ostvaruje od snabdevanja energijom su važni za financiranje drugih javnih usluga i projekata. Svaka promjena u sistemu uplata može imati dugoročne posledice po ekonomiju zemlje. U svetlu ovih dešavanja, građani se pitaju koja je svrha preusmeravanja uplata i da li je to zaista u njihovom najboljem interesu.
Debata oko Alta banke i njene uloge u procesu plaćanja struje postavlja ključna pitanja o tome kako se upravlja finansijama javnih preduzeća i kolika je uloga privatnih institucija u tom procesu. Ova situacija je izazvala značajno interesovanje javnosti, a mnogi su pozvali na ostavku ministarke Handanović Đedović ukoliko ne može da pruži zadovoljavajuće objašnjenje.
Na kraju, važno je naglasiti da će dalji razvoj situacije zavisiti od reakcija vlade i njihovih odgovora na pritužbe opozicije. Građani zaslužuju transparentnost i odgovornost u upravljanju njihovim novcem, posebno kada je reč o osnovnim uslugama poput snabdevanja električnom energijom.