Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova za Beograd, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom, nedavno su uhapsili tri mlade osobe zbog sumnje da su izvršile više krivičnih dela prevara. Osumnjičeni su M.L. (1999), Đ.J. (2000) i N.P. (1999), a njihova dela su se odvijala na teritoriji Beograda i Srbije.
Prema informacijama koje je saopštio MUP, osumnjičeni su od 22. novembra 2024. godine do 11. aprila 2025. godine, putem platforme „Kupujem – Prodajem“, reklamirali prodaju ajfon mobilnih telefona. Međutim, umesto stvarnih telefona, kupcima su slali pakete sa mirisnim svećama, dezodoransima i drugim nepoželjnim sadržajem. Ova prevara je izvršena zloupotrebom identiteta lica Nikole Krstića, Lazara Komada i Marka Jagodina, čija su lična dokumenta prethodno ukradena, proglašena nevažećim ili izgubljena.
Nakon što su kupci izvršili uplate i preuzeli pakete u pošti, osumnjičeni su podizali novac koji su kupci uplatili, čime su ih oštetili i stekli protivpravnu imovinsku korist. Ova prevara je izazvala zabrinutost među građanima, posebno onima koji su bili žrtve ovakvog delovanja.
Tokom policijske akcije, službenici su prilikom pretresa stanova osumnjičenih pronašli deo novca za koji se sumnja da je stečen iz ovih krivičnih dela. Policija je, nakon hapšenja, odredila zadržavanje osumnjičenima do 48 sati, a nakon toga će biti privedeni nadležnom tužilaštvu uz krivičnu prijavu.
Važno je napomenuti da se sumnja da je više građana oštećeno na ovaj način, zbog čega policija poziva sve oštećene da se jave Policijskoj stanici Palilula, koja se nalazi u Ulici Vojvode Milenka broj 25, ili da kontaktiraju na broj telefona 0112753484. Ova akcija je deo šire borbe protiv prevara na internetu, koje su postale sve učestalije u poslednje vreme.
S obzirom na to da se internet prevaranti često koriste različitim metodama da bi zavarali svoje žrtve, važno je da građani budu oprezni prilikom kupovine putem interneta. Uvek je preporučljivo proveriti prodavca, čitati recenzije i biti svestan potencijalnih znakova upozorenja kao što su nerealno niske cene ili nejasni opisi proizvoda.
U ovom slučaju, prevara je bila posebno sofisticirana jer su osumnjičeni koristili ukradena identiteta, što je otežalo identifikaciju i praćenje njihovih aktivnosti. To pokazuje koliko je važno zaštititi svoja lična dokumenta i informacije u digitalnom svetu, kako bi se sprečile zloupotrebe.
Osim što su prevaranti koristili online platforme, važno je napomenuti da su fizičke ličnosti i dalje izložene riziku od krađe identiteta. Preporučuje se da građani redovno proveravaju svoje bankovne izveštaje i lične podatke kako bi osigurali da nisu žrtve sličnih prevara.
U svetu gde tehnologija napreduje brže nego što se regulative mogu prilagoditi, važno je da se svi mi edukujemo o rizicima i zaštitimo se od potencijalnih prevara. Policijske akcije kao što su ova su ključne u borbi protiv kriminala, ali je takođe važno da građani budu svesni svog okruženja i preduzmu korake kako bi se zaštitili.
Prevara putem interneta postaje sve veći problem, a ova hapšenja su podsetnik da se kriminalci ne ustručavaju da koriste razne metode kako bi ostvarili svoj cilj. Ova situacija naglašava potrebu za kolektivnom odgovornošću u borbi protiv ovakvih dela, kako bi se stvorilo sigurnije okruženje za sve korisnike interneta.