otrovna biljka kod Kovilova ne pipajte je i ne jedite

Stefan Nikolić avatar

Od danas, subote 18. jula, na snazi je Naredba ministarke zaštite životne sredine o merama uništavanja opasne biljke – Herakleum sosnovski, koja je nedavno otkrivena u Pančevačkom ritu. Ova biljka, prepoznata kao jedna od najotrovnijih u Evropi, predstavlja ozbiljnu pretnju za biodiverzitet i ljudsko zdravlje zbog svog invazivnog karaktera.

Ministarstvo zaštite životne sredine donelo je ovu naredbu kako bi se preduzele neophodne mere za uništavanje i sprečavanje daljeg širenja alohtone divlje vrste Herakleum sosnovski (Heracleum sosnowskyi), koja je nedavno identifikovana u blizini Kovilova, neposredno uz kanal. U Službenom glasniku je objavljeno da su svi vlasnici i korisnici poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta na području beogradske opštine Palilula obavezni da na svojim parcelama primenjuju mehaničke i hemijske mere kako bi uništili ovu opasnu biljku.

Biolog iz Beograda, koja je potvrdila ove informacije, upozorila je da je biljka opasna za ljudsko zdravlje, jer može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ukoliko se nađe u kontaktu sa kožom ili ako se konzumira. Ona je apelovala na građane da izbegavaju bilo kakav kontakt sa ovom biljkom, naglašavajući njenu invazivnost i potencijalnu opasnost po prirodu.

Mehaničke mere koje se preporučuju uključuju redovno košenje ili usitnjavanje i uklanjanje biljne mase, kao i vađenje celih biljaka čupanjem korena gde god je to moguće. Pored toga, uklanjanje cvasti pre formiranja semena i njihovo odlaganje je takođe ključno. Hemijske mere podrazumevaju primenu registrovanih herbicida, u skladu sa važećim zakonodavstvom, kako bi se osigurala zaštita zdravlja ljudi, životinja i životne sredine.

Kako bi se sprečilo širenje ove biljne vrste prilikom izvođenja mera uništavanja, zabranjeno je iznošenje biljnog materijala sa identifikovanih parcela, uključujući nadzemne i podzemne delove cvasti i semena. Takođe, prilikom realizacije mera uništavanja, obavezna je primena adekvatne opreme, prema pravilnicima o bezbednosti i zaštiti na radu.

U naredbi je naglašeno da će Zavod za zaštitu prirode Srbije u saradnji sa Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu pratiti stanje i ocenjivati očuvanost prirode, kao i stepen ugroženosti divljih vrsta i njihovih staništa. Inspektori za zaštitu životne sredine će nadzirati primenu mera uništavanja i pružati stručnu pomoć u sprovođenju ovih aktivnosti.

Ministarka zaštite životne sredine, Sara Pavkov, izjavila je da je Ministarstvo već sprovelo prvu fazu uklanjanja ove vrste sa površina u Pančevačkom ritu, kako bi se sprečilo njeno širenje na okolne parcele. U saradnji sa JP „Srbijašume“, Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu, kao i Zavodom za zaštitu prirode, ministarstvo je posvećeno rešavanju ovog problema.

Ova akcija je deo šireg napora da se zaštiti biodiverzitet i očuva prirodna ravnoteža u Srbiji. Uzimajući u obzir potencijalne opasnosti koje ova biljka nosi, važno je da se građani aktivno uključe u proces zaštite životne sredine i pridržavaju se svih preporuka i mera koje su postavljene. Apeluje se na sve da budu oprezni i svesti se na opasnosti koje mogu proizaći iz kontakta sa ovom invazivnom vrstom.

Ministarstvo će nastaviti da informiše javnost o svim aktivnostima koje se preduzimaju u cilju suzbijanja širenja Herakleum sosnovski, kao i o merama koje su na snazi kako bi se obezbedila sigurnost svih građana. Tokom narednih meseci, očekuje se da će se intenzivirati aktivnosti na terenu, kako bi se ova opasna biljka potpuno eliminisala iz našeg ekosistema.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije