Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je Srbija u poslednjih 12 godina izgradila 609 kilometara auto-puteva i brzih saobraćajnica, što je više nego u periodu od 1945. do 2012. godine kada je izgrađeno 596 kilometara. On je istakao da je danas otvoreno još 19,56 kilometara auto-puta E-763 „Miloš Veliki“ od Pakovraće do Požege, čime se nastavlja trend izgradnje i unapređenja infrastrukture u zemlji.
Mali je naglasio da je današnje otvaranje deonice od velikog značaja za sve građane Srbije. „Ovo je dan našeg uspeha i treba da ga slavimo. Novih 19,5 kilometara autoputa donosi bezbedniji saobraćaj i brže putovanje“, rekao je on, dodajući da je reč o jednom od najmodernijih autoputeva u Evropi. Deonica uključuje i dva najduža drumska tunela u Srbiji, Laz i Munjino brdo, sa svim potrebnim sigurnosnim elementima.
On je dodao da otvaranje auto-puta „Miloš Veliki“ šalje jasnu poruku da Srbija napreduje u ekonomiji i infrastrukturi, uprkos izazovima kao što su poplave, pandemija, fiskalna konsolidacija, rat u Ukrajini i energetska kriza. „I pored svih prepreka, predsednik, vlada i građani Srbije uspeli su u onome što do sada nismo postigli“, istakao je Mali.
Prema njegovim rečima, izgradnja 609 kilometara auto-puteva u poslednjih 12 godina podstiče razvoj industrijskih zona i otvaranje novih fabrika. On je naveo primer nove fabrike u Čačku koja će zaposliti 500 radnika, a koja je omogućena izgradnjom puta do tog grada. Mali je dodao da trenutno u Srbiji postoji osam ili devet autoputeva i brzih saobraćajnica u izgradnji, što menja dinamiku saobraćaja i privlači investitore.
Povodom pokušaja nekih građana da blokiraju auto-put kod Pakovraća, Mali je izrazio sumnju u motive tih ljudi. „Ne mogu da shvatim šta žele da postignu time“, rekao je on. On je takođe najavio da se do kraja godine očekuje otvaranje dela autoputa Moravskog koridora do Vrnjačke Banje i dela Dunavskog koridora od Požarevca do Golupca.
Ministar finansija je istakao da svaki kilometar autoputa donosi nova radna mesta i plate, čime se doprinosi boljoj budućnosti za decu. On je naglasio da je nedavna potvrda Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o uspešno završenoj prvoj reviziji aranžmana sa Srbijom znak da zemlja ide dobrim putem, uprkos pokušajima blokiranja napretka.
Takođe, Mali je najavio da će minimalna zarada od 1. oktobra biti povećana sa 457 na 500 evra, a da se razmatra i povećanje na 550 evra od 1. januara naredne godine. On je podsetio da je pre nekoliko godina minimalna zarada iznosila 15.700 dinara, dok je sada na putu da dostigne 650 evra do kraja 2027. godine.
Mali je takođe naveo da će prosečna plata do decembra biti veća od 1.000 evra, a do kraja 2027. godine 1.400 evra. On je istakao da je trenutna stopa nezaposlenosti u Srbiji 9,1 odsto. Ove mere, prema njegovim rečima, su u interesu građana i predstavljaju konkretne korake ka boljem životnom standardu.
U zaključku, Mali je naglasio da Srbija ima šansu da postane centar sveta na specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027. godine, uz očekivanje da će se broj učesnika povećati na 130. „Ovo je prilika da se predstavimo u najboljem svetlu, kroz izgradnju infrastrukture i ulaganje u ključne sektore“, rekao je on, dodajući da je budućnost Srbije usmerena ka razvoju i prosperitetu.