Xiaomi HiperOS, operativni sistem za porodicu Xiaomi uređaja, doneo je mnoštvo funkcija koje mogu značajno da unaprede ove pametne telefone, ali je mnogima doneo i glavobolju oko baterije. Naime, neki korisnici su se žalili na značajnu potrošnju baterije čak i kada su njihovi uređaji u stanju mirovanja, što se može videti na nedavnim forumima zajednice, kao i na Reddit nitima.
Funkcija „App Autostart“, koju je Xiaomi prvobitno uveo kako bi rešio probleme sa isporukom obaveštenja na prethodnim verzijama MIUI-a, sada se pokazala kao mač sa dve oštrice u HiperOS-u. Ova funkcija je bila ključna za dobijanje pravovremenih obaveštenja u ranijim verzijama, ali je HiperOS značajno poboljšao svoju unutrašnju funkcionalnost rukovanja obaveštenjima, čime je ova opcija postala zastarela.
Kada je uključena, opcija omogućava aplikacijama da se automatski pokreću u pozadini, što troši dragocene sistemske resurse i energiju baterije, čak i kada korisnik ne koristi aktivno svoj uređaj. Na osnovu povratnih informacija raznih korisnika, isključivanje nepotrebnih autorizacija za automatsko pokretanje može povećati vreme trajanja baterije do čak deset puta u odnosu na standard.
Srećom, upravljanje trajanjem baterije je jednostavno. Korisnici mogu onemogućiti automatsko pokretanje za nebitne aplikacije prateći nekoliko jednostavnih koraka. Prvo, treba otvoriti podešavanja telefona, zatim odabrati „Aplikacije“ i izabrati opciju „Dozvola“. Nakon toga, korisnici trebaju kliknuti na „Pozadina Autostart“ i pregledati listu aplikacija, onemogućavajući automatsko pokretanje za one koje ne koriste često.
Najbolji pristup je biti selektivan u vezi s tim koje aplikacije zaista treba da rade u pozadini. Aplikacije poput WhatsApp-a ili Telegram-a mogu uživati u autostart pravima kako bi obezbedile blagovremena obaveštenja, dok igre, šoping aplikacije ili retko korišćeni sistemski alati verovatno ne zahtevaju ovu privilegiju.
Osim upravljanja autorizacijama za automatsko pokretanje, postoji još nekoliko strategija za optimizaciju trajanja baterije na Xiaomi uređajima. Na primer, korisnici mogu izmeniti uvek uključene konfiguracije ekrana ili ga potpuno isključiti kada nije potreban. Takođe, važno je proveriti dozvolu za obaveštenja za aplikacije koje često šalju upozorenja.
Korisnici bi trebali koristiti tamni režim gde god je to moguće, posebno na AMOLED ekranima, jer ovaj režim može značajno smanjiti potrošnju energije. Pored toga, preporučuje se postavljanje vremenskih limita spavanja na ekranu, što takođe može pomoći u uštedi baterije.
Aktiviranje režima uštede baterije za nebitne aplikacije može dodatno poboljšati trajanje baterije. „Mnogi korisnici nisu svesni koliko kontrole zaista poseduju nad potrošnjom energije svog uređaja. Sve ove male promene mogu kolektivno rezultirati važnim dobicima u trajanju baterije,“ izjavio je jedan programer HiperOS-a u nedavnom unosu na forumu, a prenosi XiaomiTime.
Briljantnost Xiaomi-jeve strategije leži u ravnoteži između dubokih mogućnosti prilagođavanja i interfejsa prilagođenih krajnjim korisnicima, čime se osigurava da su ove optimizacije dostupne svima, bez obzira na tehničke veštine. Na taj način, korisnici mogu lako upravljati potrošnjom energije svojih uređaja i uživati u dužem trajanju baterije, što je posebno važno u današnjem svetu kada su pametni telefoni postali ključni alati u svakodnevnom životu.