Ovo je najčešći razlog preusmeravanja letova

Branko Simić avatar

Putnici na avionskim linijama često se suočavaju sa preusmeravanjem letova, što može biti uzrokovano raznim faktorima, a najčešće meteorološkim uslovima. Kapetan Borko Ilić, pilot na avionu ATR72-600 i oficir za bezbednost u kompaniji „Er Srbija“, ističe da su loši vremenski uslovi glavni razlog zbog kojeg dolazi do divertovanih letova.

Ilić objašnjava da su meteorološki uzroci koji mogu dovesti do preusmeravanja letova često jake grmljavinske nepogode, jaki vetrovi, turbulencije, velike padavine, poplavljene piste ili snežni nanosi, koji čine sletanje nebezbednim. U takvim situacijama, divertovani letovi se preusmeravaju na druge destinacije koje nisu prvobitno planirane.

„Divertovani letovi su oni letovi koji su iz bilo kog razloga preusmereni na neku drugu destinaciju koja nije naša željena. Mogu biti preusmereni odmah nakon poletanja iz raznih razloga, na primer, ako je nekom putniku pozlilo ili ako to zahteva kontrola letenja. Međutim, najčešći razlog je upravo meteorološka situacija“, rekao je Ilić, a informacije su objavljene na Instagram nalogu „Er Srbija“.

Jedan od konkretnih primera koji je naveo jeste let iz Beograda ka Tivtu, gde je kapetan odlučio da preusmeri let prema Podgorici zbog nepovoljnih vremenskih uslova u crnogorskom gradu. „U Tivtu je bio jak vetar, velike turbulencije i nije bilo bezbedno započinjati prilaz. Sam smer i intenzitet vetra koji je bio prijavljen od strane kontrole leta i njihove meteorološke službe bio je van limita koji je kompanija sama propisala za bezbedno obavljanje leta. U dogovoru sa kontrolom leta, odlučili smo da prekinemo prilaz i preusmerimo let ka aerodromu u Podgorici, gde su vremenski uslovi bili daleko povoljniji“, objašnjava Ilić.

On naglašava da je sletanje na podgorički aerodrom izvedeno bezbedno, što je prioritet svake avio kompanije. Ova situacija pokazuje koliko je važno da piloti i avio kompanije budu spremni na brze odluke u slučaju loših vremenskih uslova, kako bi se obezbedila sigurnost putnika.

Preusmeravanje letova nije neobična pojava, a putnici često nemaju mnogo informacija o tome šta se dešava kada dođe do ovakvih situacija. Ilić je istakao da timovi avio kompanija rade naporno kako bi obezbedili da putnici budu informisani i sigurno prevezeni do željenih destinacija, čak i kada se planovi promene u poslednjem trenutku.

Osim meteoroloških razloga, postoji i niz drugih faktora koji mogu uticati na odluku o preusmeravanju letova. Na primer, medicinski slučajevi, problemi sa opremom aviona ili zahtevi kontrole letenja mogu takođe dovesti do potrebe za preusmeravanjem. Svaka situacija zahteva pažljivu procenu i brzu reakciju, kako bi se osigurala sigurnost svih putnika.

U zaključku, kapetan Borko Ilić naglašava važnost komunikacije između pilota, kontrola letenja i putnika tokom ovakvih situacija. „Svi moramo biti svesni da je bezbednost na prvom mestu, iako to ponekad može značiti promenu plana. Naša dužnost kao pilota je da osiguramo da svi putnici stignu na svoje odredište na najsigurniji mogući način“, poručuje Ilić.

Putnici se podstiču da budu strpljivi i razumevajući kada se suoče sa preusmeravanjem letova, jer je to često u njihovom najboljem interesu, kako bi se osigurala sigurnost svih na letu. Avio kompanije, poput „Er Srbije“, nastoje da pruže transparentne informacije i podršku putnicima tokom takvih nepredviđenih situacija.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije