Nove odluke EPS – podrška privredi i u krizi
Aktuelna energetska kriza potvrdila je da je „Elektroprivreda Srbije“ pouzdan proizvođač i snabdevač električne energije, a uz sve globalne izazove EPS je uspeo da izađe u susret privredi. U skladu sa preporukom iz zaključka Vlade Srbije, EPS je za mesec dana, do 30. novembra, produžio snabdevanje električnom energijom po nepromenjenim cenama. Ovo produženje se odnosi na kompanije kojima ugovor ističe 31. oktobra, kao i na one kojima ugovor o rezervnom snabdevanju ističe tog dana. Takođe, onima koji su već potpisali ugovore sa početkom važenja 1. novembra, važenje ugovora je odloženo do 1. decembra.
Bratislav Džombić, direktor Sektora za razvoj slobodnog tržišta EPS-a, istakao je da EPS bez odluke vlade nije mogao da pomogne privredi, jer ne može samostalno da snizi tržišno formirane cene zbog liberalizovanog tržišta snabdevanja firmi. „Ova kompanija nije jedina na tržištu i takvim ponašanjem bi prekršila propise,“ rekao je Džombić na panel diskusiji pod nazivom „Cena struje za privredu: Šta očekivati?“ koju je organizovala Američka privredna komora u Srbiji. On je dodao da mere moraju biti kratkoročne kako se ne bi narušio tržišni princip, napominjući da EPS unosi stabilnost u način snabdevanja time što se drži dogovora i ugovorenog, bez obzira na fluktuacije cena na tržištu.
Miloš Mladenović, direktor srpske berze SEEPEX, objasnio je da su glavni uzroci skoka cena oporavak privrede i rast tražnje za energijom, kao i slabija proizvodnja obnovljivih izvora energije. Loša hidrologija u regionu dodatno je smanjila proizvodnju hidroelektrana. „Dramatičan rast taksi na CO2 sa 28 evra prošle godine na 60-65 evra na evropskom tržištu trgovine CO2 emisijama takođe je imao značajan uticaj,“ dodao je Mladenović. On je napomenuo da tržište fjučersa trenutno pokazuje da će prosečna cena električne energije u regionu sledeće godine biti 120 evra za MWh, ali to ne znači da će tolika cena biti za krajnje kupce.
Davor Pupovac, direktor Sektora za analize tržišta i upravljanje rizicima u EPS-u, naglasio je da se cene za kupce na liberalizovanom tržištu formiraju u skladu sa zakonom. „Kada bi EPS prodavao električnu energiju po nižim cenama od tržišnih, došlo bi do stvaranja dualnog tržišta, što bi stvorilo probleme za EPS,“ rekao je Pupovac. On je dodao da su ugovori o potpunom snabdevanju u Srbiji komotniji za krajnje kupce nego u svetu, jer omogućavaju fleksibilnost u potrošnji.
Pupovac je takođe naglasio da je EPS u poslednjih nekoliko godina uglavnom prodavao više energije nego što je kupovao, a da na kraju godine često izveze više nego što uveze. Učesnici diskusije su se složili da su ograničenja cena električne energije samo kratkoročna mera, a visoke cene se očekuju do kraja ove godine i u prvom kvartalu sledeće godine. Poručeno je privredi da se cene neće vratiti na nivo pre energetske krize, kada su iznosile oko 60 evra za megavat-sat.
Milka Mumović, ekspert za električnu energiju i statistiku u Sekretarijatu Energetske zajednice, ukazala je na to da preporuke Evropske komisije predviđaju smanjenje poreza i drugih taksi na računu za struju, ali je u Srbiji udeo tih naknada manji nego u EU. „Zemlje EU su od prava na emitovanje CO2 dobile značajne prihode, dok Srbija nema takve prihode,“ napomenula je Mumović. Ona je dodala da su zemlje koje nemaju prihode od CO2, poput Srbije, primenile različite mere, kao što su finansijska pomoć snabdevačima ili uvoz uglja.
U svetlu svih ovih izazova, EPS nastavlja da se bori sa krizom, pružajući podršku privredi i nastojeći da očuva stabilnost na tržištu električne energije. Unatoč globalnim nesigurnostima, kompanija ostaje posvećena svojim korisnicima i održavanju dogovorenih cena, dok se suočava sa izazovima koji donosi trenutna energetska situacija.