Pogledajte kako će izgledati najduži tunel u Srbiji „Iriški venac“ (FOTO/VIDEO)

Branko Simić avatar

Tunel Iriški venac, koji se gradi kao deo Fruškogorskog koridora, biće najduži tunel u Srbiji, sa dužinom od 3,5 kilometara. Kada bude pušten u saobraćaj, preuzeće ovu titulu od tunela Laz i Munjino brdo na autoputu „Miloš Veliki“, koji trenutno drže rekord sa dužinom od oko 2,8 kilometara. Ovaj značajan građevinski projekat ima za cilj da donese brojne koristi građanima Srbije, uključujući skraćenje vremena putovanja, povećanje sigurnosti na putevima, kao i ekonomski razvoj kroz privlačenje stranih investicija.

Fruškogorski koridor, koji se proteže na 44,41 kilometara, sastoji se od četiri deonice. Prva deonica uključuje petlju „Petrovaradin Istok – Paragovo“ sa trasom državnog puta IIA reda, koja se proteže od Žeželjevog mosta do petlje „Petrovaradin Istok“ i iznosi ukupno 14,01 kilometara. Druga deonica se proteže od Paragova do početka obilaznice oko Rume, sa dužinom od 16,48 kilometara. Treća deonica obuhvata petlju „Novi Sad Jug – petlja Petrovaradin Istok“ i dugačka je 3,40 kilometara, dok četvrta deonica predstavlja obilaznicu oko Rume, koja iznosi 10,52 kilometara.

Na ovoj brza saobraćajnici planira se izgradnja 46 većih putnih objekata, uključujući 44 mosta i podvožnjaka. Među njima se nalazi most preko Dunava dužine oko 1,7 kilometara, kao i tuneli „Širine“ (dužine 350 metara) i „Iriški venac“ (dužine 3,5 kilometara). Ova deonica se gradi sa predviđenom brzinom od 100 kilometara na čas, a ukupna širina saobraćajnice iznosi 22 metra.

Radovi na tunelu se odvijaju non-stop, 24 sata dnevno, sa timovima angažovanim u dnevnim i noćnim smenama. Oko 230 radnika i 50 jedinica mehanizacije i opreme je uključeno u radove, sa oko 95 radnika angažovanih u noćnim smenama. Ova trasa povezuje Vojvodinu sa zapadnim i severozapadnim delom Srbije, a takođe omogućava povezivanje važnih administrativnih i regionalnih centara poput Novog Sada, Rume, Šapca i Loznice, kao i povezanost sa Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom i Rumunijom.

U okviru Fruškogorskog koridora, najznačajniji intraregionalni efekti će se ogleda u poboljšanju pristupačnosti i smanjenju saobraćajnog opterećenja u urbanim područjima, kao što su obilaznice oko Novog Sada, Iriga i Rume. Takođe, izgradnja tunela doprinosi smanjenju tranzita kroz Nacionalni park „Fruška gora“. Izvođač radova je kineska kompanija „China Road and Bridge Corporation“.

Predsednik Srbije je nedavno obišao ovu deonicu Fruškogorskog koridora i tunel Iriški venac kako bi se lično uverio u napredak radova. On je izrazio svoje zadovoljstvo i oduševljenje, ističući da će ovaj tunel biti najveći i najlepši u Srbiji, sa modernim opremanjem. „Zahvalan sam našim neimarima i kineskim prijateljima koji grade, jer ovo predstavlja drugačiju Srbiju. Ovaj tunel će značajno doprineti očuvanju flore i faune Fruške gore, ali i obezbediti bezbedniji saobraćaj i bolju ekonomiju,“ rekao je predsednik.

On je dodao da će Irig, kada se projekat završi, imati fascinantnu infrastrukturu koja će doprineti razvoju vinskog turizma i drugih privrednih grana. Radovi se izvode u tri smene, a predsednik je naglasio da ljudi nestrpljivo čekaju završetak ovog projekta, koji predstavlja veliki uspeh za Srbiju i njenu budućnost.

Za kraj, izgradnja tunela Iriški venac i celokupnog Fruškogorskog koridora predstavlja značajan korak ka unapređenju infrastrukture u Srbiji, omogućavajući bolje povezivanje sa regionom i doprinos razvoju ekonomije, dok se istovremeno brine o očuvanju prirodnih resursa.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije