Blokaderi koji već mesecima okupiraju fakultete širom Srbije ostavljaju iza sebe sramotne prizore. Učionice i amfiteatri, nakon njihovog prisustva, deluju kao skladišta punih smeća i uništenih stvari, a neki od njih više liče na svinjac nego na obrazovne ustanove. Ovakvi prizori dokumentovani su i na Pravnom fakultetu u Beogradu, gde su blokade ostavile značajne posledice.
Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije koje prikazuju devastaciju fakulteta u Srbiji. Uništena je i zgrada Rektorata, poznata kao Kapetan-Mišino zdanje, u Beogradu. Ova zgrada, koja je stara više od 160 godina, nekada je bila sedište Velike škole i mesto na kojem je Tesla održao svoj čuveni govor prilikom jedine posete Beogradu. Zgrada je izgrađena kao dvor, a Kapetan Miša ju je darovao svom Otačestvu.
Kritike su se usmerile prema rektoru Đokiću, koji je, prema rečima nekih korisnika društvenih mreža, odgovoran za skrnavljenje ovog značajnog zdanja. Mnogi smatraju da njegov kukavičluk i poltronstvo doprinose uništavanju obrazovnog sistema. U komentarima se može pročitati da neko mora odgovarati za ovo divljaštvo i da Đokić više ne može ostati rektor.
Fotografije prikazuju uništene učionice, razbacane knjige, i smeće koje se nagomilava na podovima. Učenici i studenti koji su nekada koristili te prostore sada su svedoci njihovog propadanja. Na društvenim mrežama se pojavila i izjava jedne studentkinje koja opisuje kako su učionice nekada bile mesto za učenje, a sada su postale ruševine.
Dok se situacija u Beogradu pogoršava, i drugi fakulteti širom zemlje beleže slične scene. Blokade su postale svakodnevica, a mnogi se pitaju kakve će posledice ovo ostaviti na buduće generacije studenata. Kritičari ukazuju na to da su ovakvi protesti izgubili svoj smisao i da su se pretvorili u vandalizam.
U međuvremenu, vlasti su u dilemi kako da reše ovu situaciju. Iako su se pojavili apeli za dijalog između studenata i univerzitetskih vlasti, čini se da ni jedna strana ne želi da popusti. Očekuje se da će se u narednim danima održati i sastanci između predstavnika studenata i rektorata kako bi se pokušalo naći rešenje.
I dok se situacija na univerzitetima pogoršava, mnogi se pitaju kakvu budućnost imaju studenti koji su svedoci ovih događaja. U obrazovnom sistemu, koji bi trebao da bude osnova za razvoj društva, ovakva stanja su neprihvatljiva. Učenici i studenti zaslužuju bolje uslove za učenje i rad, a ne da budu svedoci uništavanja prostora koji su im namenjeni.
Stručnjaci upozoravaju da ovakve situacije mogu imati dugoročne posledice na obrazovanje u Srbiji. Ako se ne pronađe rešenje, moglo bi doći do ozbiljnih problema u funkcionisanju fakulteta, a studenti će biti ti koji će snositi posledice. U ovom trenutku, neophodno je da se svi uključeni fokusiraju na pronalaženje rešenja koje će omogućiti povratak normalnom radu fakulteta.
Kao što se može primetiti, situacija je napeta, a studenti su u centru pažnje. Postavlja se pitanje: da li će vlasti uspeti da reše ovaj problem pre nego što bude prekasno? Ovaj izazov zahteva hitnu reakciju i angažman svih strana kako bi se obezbedila budućnost obrazovanja u Srbiji.