Konstitutivna sednica Skupštine privremenih institucija u Prištini ponovo je prekinuta, i to po 48. put, zbog neusvajanja predloga stranke Samoopredeljenje za tajno glasanje prilikom izbora predsednika Skupštine. Ova situacija dodatno komplikuje već tešku političku situaciju na Kosovu, gde opozicija, uključujući Demokratski savez Kosova, Demokratsku partiju Kosova, Alijansu za budućnost Kosova i Srpsku listu, nije predložila članove za komisiju koja bi se bavila organizacijom tajnog glasanja.
Na sednici je prisustvovalo 100 poslanika, od kojih se 51 izjasnio za formiranje komisije za tajno glasanje, ali to nije bilo dovoljno da se izabere potrebna struktura. Ova situacija nije nova; konstitutivna sednica, koja je počela 15. aprila, često je prekidana zbog različitih razloga, uključujući neobezbeđivanje mandata poslanicima i neuspeh kandidata Samoopredeljenja, Aljbuljene Hadžije, da dobije potrebne glasove za izbor.
Samoopredeljenje insistira na tajnom glasanju, dok se opozicija protivi ovom predlogu. Ovaj sukob je izazvao zastoje u procesu izbora, a Aljbuljena Hadžija nije uspela da osvoji više od 57 glasova u šest pokušaja, dok je za izbor potrebno 61 glas. Ovaj trenutni politički sukob može imati ozbiljne posledice po funkcionisanje institucija na Kosovu.
Ustavni sud u Prištini je 26. juna doneo presudu koja nalaže da se konstitutivna sednica mora okončati najkasnije u roku od 30 dana, što dodatno pritisne političke aktere da pronađu rešenje. Na poslednjim izborima, održanim 9. februara, Samoopredeljenje je osvojilo 48 mandata, dok su ostale stranke dobile značajno manje: Demokratska partija Kosova 24, Demokratski savez Kosova 20, Alijansa za budućnost Kosova i Nisma osam, a Srpska lista devet mandata.
Nastavak sednice zakazan je za 19. jul, ali ostaje neizvesno da li će se do tada pronaći rešenje koje će omogućiti nastavak procesa izbora. Ovaj politički haos dodatno komplikuje već tešku situaciju na Kosovu, koja se suočava sa brojnim izazovima, uključujući i pitanje međunarodnog priznanja i unutrašnjih tenzija među etničkim zajednicama.
S obzirom na trenutne okolnosti i stalne sukobe između vlasti i opozicije, budućnost političkog procesa na Kosovu ostaje neizvesna. U narednim danima će biti ključno pratiti kako će se situacija razvijati i da li će političke stranke pronaći zajednički jezik kako bi obezbedile stabilnost i nastavak rada institucija.