Poslanik u hrvatskom Saboru Armin Hodžić je danas pozvao Hrvatsku da prizna državu Palestinu, naglašavajući tešku humanitarnu situaciju u kojoj se nalaze Palestinci. On je istakao da su Palestinci izloženi masovnom ubijanju i genocidu, prema podacima Ujedinjenih nacija, gde desetine hiljada ljudi u okupiranom Pojasu Gaze žive u gladi i bez osnovnih lekova. Ovaj apel dolazi u trenutku kada se globalna pažnja ponovo usmerava na sukobe na Bliskom istoku, a posebno na krizu u Gazi.
Hodžić je ukazao na to da u takvim uslovima više niko ne može da se krije iza reči „neutralnost“. On je naglasio da je moralna obaveza međunarodne zajednice da reaguje i pomogne narodu koji se suočava sa teškim stradanjima. „Kao poslanik iz redova Bošnjaka u Saboru, kao građanin ove zemlje i kao čovek, verujem da je došao trenutak da Hrvatska prizna državu Palestinu. Takav čin bio bi moralno opravdan, u skladu sa principima međunarodnog prava i sa vrednostima na kojima počiva savremena Evropa“, rekao je Hodžić.
Ova izjava dolazi usred sve većeg pritiska na međunarodnu zajednicu da se aktivnije uključi u rešavanje sukoba između Izraela i Palestine. Mnogi analitičari smatraju da bi priznavanje Palestinske države od strane Hrvatske moglo imati značajne posledice na regionalne i međunarodne odnose, kao i na unutrašnju politiku same Hrvatske.
Hodžić je takođe istakao da bi priznavanje Palestine od strane Hrvatske moglo poslati snažnu poruku podrške palestinskom narodu, koji se već decenijama bori za svoja osnovna prava i državu. On je naglasio da je potrebno prekinuti tišinu i neaktivnost koja je pratila ovu situaciju. „Ne možemo više okretati glavu, dok se dešavaju ovakvi zločini. Moramo stati na stranu pravde i ljudskih prava“, dodao je on.
Reakcije na ovu izjavu su bile pomešane. Dok su neki političari i aktivisti podržali Hodžićev poziv, drugi su izrazili zabrinutost da bi takav potez mogao dodatno zakomplikovati odnose Hrvatske sa Izraelom i drugim zemljama koje podržavaju izraelsku politiku. Kritičari su istakli da bi priznavanje Palestine moglo dovesti do antagonizacije odnosa sa nekim od ključnih saveznika Hrvatske.
U poslednjih nekoliko godina, sukobi između Izraela i Palestine su eskalirali, a humanitarna situacija u Gazi je postala alarmantna. Prema izveštajima, mnogi Palestinci su suočeni sa teškim uslovima života, nedostatkom hrane i osnovnih medicinskih potrepština. U svetlu ovih informacija, pozivi na međunarodnu akciju postali su sve učestaliji.
Hodžićeva izjava je deo šireg trenda u kojem se sve više evropskih zemalja razmatraju mogućnosti za priznavanje Palestinske države. Nedavne inicijative u nekoliko evropskih država ukazuju na rastuću svest o potrebama palestinskog naroda i potrebi za pronalaženjem trajnog rešenja za sukobe koji traju decenijama.
Na kraju, važno je napomenuti da je priznavanje Palestine veoma kompleksno pitanje koje zahteva pažljivo razmatranje svih aspekata. Hrvatska, kao članica Evropske unije, mora uzeti u obzir ne samo unutrašnje političke posledice, već i međunarodne odnose i svoju ulogu na globalnoj sceni. Dok se situacija na Bliskom istoku i dalje razvija, reakcije na Hodžićev poziv će sigurno biti predmet rasprave u Hrvatskoj i šire.