Grčki dobavljač gasa „DEPA Commercial“ je potpisao ugovor o izgradnji gasne termoelektrane u gradu Larisa, vredan 600 miliona evra. Ova informacija je danas saopštena od strane kompanije, koja je deo napora da se poveća energetska infrastruktura u Grčkoj. Projekat će biti realizovan u saradnji sa nekoliko partnera, uključujući kiparsku kompaniju „Clavenia“, koja pripada izraelskoj grupi za nekretnine, kao i grčke kompanije „Volton“ i „EUSIF Larissa“.
Gasna termoelektrana ima snagu od 792 megavata i dobila je sve potrebne dozvole za izgradnju. Planira se da se objekat izgradi u industrijskoj zoni Larise, što će dodatno doprineti razvoju ovog dela zemlje. Tehnologija koja će biti korišćena za izgradnju elektrane dolazi od renomirane kompanije „Mitsubishi Heavy Industries“, poznate po svojim inovativnim rešenjima u energetskoj industriji.
Ovaj projekat dolazi u vreme kada se Grčka suočava s izazovima u snabdevanju energijom, a povećanje kapaciteta za proizvodnju struje iz gasnih izvora smatrano je ključnim za stabilizaciju energetskog tržišta. Osim toga, nova termoelektrana će doprineti smanjenju zavisnosti od uvoza energije i povećanju energetske sigurnosti zemlje.
U saopštenju kompanije „DEPA Commercial“ se naglašava da će elektrana biti opremljena savremenim tehnologijama koje omogućavaju efikasnije korišćenje gasa kao energenta, a očekuje se da će doprineti smanjenju emisije ugljen-dioksida u poređenju sa starijim sistemima proizvodnje energije.
Projekat se takođe uklapa u šire planove Grčke da pređe na čistije izvore energije i smanji svoj ugljenični otisak, kao deo obaveza prema evropskim standardima i ciljevima održivog razvoja. Očekuje se da će izgradnja ovog postrojenja otvoriti nova radna mesta u regionu, čime će se dodatno podstaknuti lokalna ekonomija.
Osim što će direktno uticati na energetski sektor, ovaj projekat će imati i pozitivne efekte na druge industrije. Građevinski radovi i kasnija operativna faza elektrane stvoriće potražnju za različitim uslugama i proizvodima, što će imati multiplikativni efekat na lokalnu ekonomiju.
Kao deo šire strategije, Grčka se fokusira na diversifikaciju svojih izvora energije, što uključuje i razvoj obnovljivih izvora, kao što su solarna i vetroenergija, ali i povećanje korišćenja gasa kao prelaznog energenta. Ova termoelektrana u Larisi predstavlja deo tog strateškog pristupa, gde se gasa vidi kao ključni element u tranziciji ka održivoj energiji.
Grčka je već preduzela korake ka izgradnji infrastrukture za prirodni gas, uključujući izgradnju terminala za prijem LNG-a i povezivanje sa drugim evropskim mrežama za transport gasa. Ovi projekti omogućavaju veće zalihe i stabilniju opskrbu, što je značajno u svetlu trenutnih globalnih izazova i nesigurnosti na tržištima energenata.
U zaključku, izgradnja gasne termoelektrane u Larisi predstavlja ključni korak za Grčku u svom nastojanju da unapredi energetsku sigurnost, smanji zavisnost od uvoza i pređe na održivije izvore energije. Očekuje se da će projekat doneti mnoge koristi ne samo lokalnoj zajednici, već i celoj zemlji, čime će se dodatno osnažiti pozicija Grčke kao važnog igrača na energetskom tržištu Balkana.