U čačanskom naselju Preljina, u popodnevnim časovima, došlo je do izbijanja požara na otvorenom prostoru, koji je zahvatio nisko rastinje kao i voćnjak. Vatrogasci su brzo reagovali, intervenišući sa jednim terenskim i jednim vatrogasnim vozilom, što je omogućilo da se požar lokalizuje i spreči njegovo širenje prema obližnjoj šumi.
Prema informacijama koje su izneli meštani, uzrok požara bio je jak vetar koji je doveo do dodirivanja žica elektromreže, što je izazvalo varničenje. „Jak vetar je duvao, kao da se spremalo nevreme, i tada je došlo do dodirivanja žica. Prsnule su varnice, činilo mi se da su velike kao pesnica, a trava ispod suva, i sve je planulo u trenutku“, rekao je jedan od meštana čije se domaćinstvo nalazi nedaleko od mesta požara.
On je takođe naveo da su brzo pozvali vatrogasce, koji su se u tom trenutku nalazili u susednom selu gde se održavala manifestacija. „Tamo su dva vatrogasca dežurala sa džipom i oni su brzo došli. Uspeli su da spreče da se požar ne proširi na šumu“, dodao je meštanin.
Ovo nije prvi put da se ovakvi incidenti dešavaju u Preljini, a meštani su istakli da jak vetar često dovodi do spajanja žica elektromreže, što može izazvati slične požare. S obzirom na to da se radi o suvoj vegetaciji, rizik od izbijanja požara u ovakvim uslovima je značajno povećan.
Vatrogasne službe su pozvane da obrate dodatnu pažnju na ovakve situacije, naročito tokom letnjih meseci kada su temperature visoke, a vlažnost vazduha niska. Preporučuje se i dodatna edukacija građana o opasnostima koje donosi suvo vreme i kako pravilno reagovati u takvim situacijama.
Meštani su izrazili zahvalnost vatrogascima za brzu intervenciju, koja je sprečila širenje požara i potencijalno veću štetu. „Da nije bilo njih, ko zna šta bi se desilo. Ovaj put smo imali sreće“, zaključio je meštanin.
Požari na otvorenom predstavljaju ozbiljan problem u mnogim delovima Srbije, a Preljina nije izuzetak. U poslednjih nekoliko godina, zabeleženi su slični incidenti, što ukazuje na potrebu za boljim monitoringom i preventivnim merama kako bi se zaštitila priroda i imovina građana.
U ovom slučaju, brza reakcija vatrogasaca je bila ključna. Njihova prisutnost na terenu, kao i pravovremeno obaveštavanje od strane meštana, omogućili su da se požar lokalizuje pre nego što je mogao izazvati veću štetu. To ponovo naglašava važnost saradnje između građana i službi za vanredne situacije.
U narednim danima, nadležni organi će verovatno analizirati uzroke požara i preduzeti dodatne mere kako bi se smanjila mogućnost ponovnog izbijanja sličnih incidenata. Takođe, moguće je da će biti pokrenuta i inicijativa za poboljšanje infrastrukture elektromreže, kako bi se sprečili eventualni problemi koji mogu proizaći iz uticaja vremenskih uslova.
Kao društvo, moramo biti svesni rizika koje donosi suvo vreme i kako možemo zajedno raditi na očuvanju našeg okruženja. Požari ne utiču samo na prirodu, već i na živote ljudi, njihovu imovinu i zdravlje. Stoga je važno da svako od nas preuzme odgovornost i deluje preventivno.