Požega je postala domaćin stalne multimedijalne izložbe pod nazivom „Stare pruge Zapadne Srbije“, koja se bavi izgradnjom uskotračne železnice u ovom delu Srbije i njenim radom sve do ukidanja 1974. godine. Ova izložba je postavljena u Turističkoj organizaciji Požega i ima za cilj očuvanje sećanja na značaj železnice za razvoj regiona.
Izložba je podeljena na dva dela. Prvi deo se fokusira na izgradnju pruge od Čačka do Vardišta, kao i na okolnosti koje su dovele do njenog nastanka. Drugi deo je posvećen Muzeju uskih pruga železnice Srbije, koji se nalazi na otvorenom prostoru u Požegi. Ovaj deo izložbe takođe obuhvata poznatu Šargansku osmicu, koja je deo pruge i predstavlja jedno od značajnijih inženjerskih dostignuća.
Prvi voz je prošao kroz ovu prugu 1912. godine, a poslednji put je voz prošao 1974. godine. Goran Đukić iz Foruma civilne akcije – FORCA iz Požege ukazuje na to da je cilj izložbe podsetiti starije posetioce na značaj „starog Ćire“ za razvoj ovog kraja u Srbiji, kao i da mlađe generacije upozna sa njegovim značajem. U to vreme, železnice su bile ključne za razvoj gradova kroz koje su prolazile.
Izložba takođe nudi audio vodič na srpskom i engleskom jeziku, a posebno zanimljiv deo predstavlja VR vožnja vozom. Ova inovativna prezentacija privlači pažnju mladih, omogućavajući im da virtuelno prođu prugom od Požege do Vardišta uz pratnju konduktera koji im priča zanimljivosti o pruzi i mestima kroz koja prolazi.
Postavka „Stare pruge za nova partnerstva i iskustva“ deo je šireg projekta koji povezuje Požegu i Banoviće u Bosni i Hercegovini, gde je takođe pripremljena izložba o izgradnji pruge Brčko-Banovići. Ovaj projekat omogućava posetiocima da saznaju više o prugama s obe strane granice, s obzirom na to da su se izgradnje odvijale paralelno. Deo pruge je već revitalizovan, a Šarganska osmica će biti uključena u turističku ponudu.
Bratislav Dobrić, menadžer projekta, ističe da je ovo jedan od najznačajnijih projekata koji su stvoreni na osnovu sećanja na prugu i njen značaj za region. Ovaj pristup će omogućiti dalju finansijsku podršku prekograničnim projektima, doprinoseći izgradnji zajedničke budućnosti.
U okviru ovog „železničkog“ turističkog paketa, planira se uključivanje Muzeja železnice, koji se nalazi pored Železničke stanice Požega, na samo kilometar od centra grada. U ovom muzeju se nalazi preko 500 originalnih eksponata uskog koloseka, koji predstavljaju deo istorijskog i tehničkog razvoja srpskih, ali i bivših jugoslovenskih republika.
Stanična zgrada muzeja ima originalni enterijer, a postavku čine četiri stanična koloseka ukupne dužine 645 metara. Na njima se nalazi 10 parnih lokomotiva, 18 putničkih i teretnih vagona, kao i četiri železnička bicikla. Najznačajniji eksponat je lokomotiva Rama iz 1873. godine, koja je proizvedena u nemačkoj firmi Kraus i smatra se da je dovukla prvi voz u Sarajevo.
Osim nje, tu je i prva jugoslovenska lokomotiva, kao i prva lokomotiva proizvedena na Balkanu 1882. godine, koja je sagrađena u Majdanpeku i nazvana po kralju Srbije Milanu Obrenoviću. Takođe, tu su i lokomotiva Kostolac iz 1916. godine, koja je rađena za potrebe francuskih vojnih železnica, kao i salon kola Franca Jozefa I iz 1887. godine.
Ova izložba i projekti usmereni ka očuvanju železničke istorije predstavljaju značajan korak u promovisanju kulturnog nasleđa i turističke ponude Požege i šireg regiona. Kroz povezivanje prošlosti i savremenih tehnologija, cilj je privući posetioce, kako bi se osnažio turizam i očuvala istorijska baština.