Prvomajski praznici su vreme kada mnogi ljudi biraju da uživaju u prirodi, a jedan od omiljenih načina za proslavu ovih dana je roštiljanje. Međutim, važno je napomenuti da svi koji planiraju da pale vatru moraju biti svesni pravila o tome gde je to dozvoljeno i kako to treba da se radi na bezbedan način.
Aleksandar Krstić, šef odseka uprave vatrogasne spasilačke jedinice, naglašava značaj loženja vatre samo na mestima gde je to dozvoljeno, kako bi se izbegle potencijalne opasnosti i problemi. On podseća da je veoma važno obezbediti vatru tako što će se okružiti kamenjem ili ciglama, čime se sprečava eventualno širenje vatre i nastanak većih požara.
Krstić takođe ističe da se vatra može paliti isključivo na mestima koja su označena znakom, dok izostanak takvog znaka znači da je na tom mestu zabranjeno paljenje vatre. Postoje izletišta gde su znakom jasno naznačena mesta gde je paljenje vatre dozvoljeno, dok je na drugim mestima to strogo zabranjeno. Posebno je naglasio da je zabranjeno paljenje vatre u šumama, kao i na ivici šume do 200 metara od šumskog područja.
I pored toga što se naglašava važnost prevencije, Krstić ističe da postoje i zakonske regulative koje predviđaju sankcije za one koji ne poštuju pravila. Tako su kazne za fizička lica 10.000 dinara, dok pravna lica mogu biti kažnjena sa 50.000 dinara. „Ali hajde da budemo odgovorni prema sebi i drugima i da ne razmišljamo o kaznama, već da se fokusiramo na to da se ništa loše ne dogodi“, ističe Krstić.
Jedan od ključnih aspekata bezbednog loženja vatre je i to da vatra ne sme ostati bez nadzora. Kada se završi roštiljanje ili kampovanje, Krstić savetuje da se vatra ugasi na najsigurniji način. „Kada završimo sa roštiljanjem, važno je koristiti najjednostavnija sredstva za gašenje vatre, a to je pre svega voda. Ako nemate vodu, možete koristiti zemlju, pesak ili bilo koji prirodni materijal koji je dostupan“, podvlači on.
Ove mere su od suštinskog značaja za očuvanje prirode i sprečavanje šumskih požara, koji mogu imati katastrofalne posledice ne samo po prirodu, već i po ljude. U vreme kada su šumski požari sve učestaliji, svaka osoba koja planira da se okuplja u prirodi treba biti svesna svoje odgovornosti i učiniti sve što može da obezbedi sigurnost.
U ovom kontekstu, važno je da se svi građani pridržavaju propisa i da budu informisani o mestima gde je paljenje vatre dozvoljeno. Samo tako mogu uživati u prirodi bez rizika od požara. Uživanje u prvomajskim praznicima ne mora značiti rizikovanje bezbednosti, već može biti prilika za odgovorno ponašanje i očuvanje okoline.
Krstić poziva sve građane da pre nego što krenu na izlet, istraže i obaveste se o pravilima vezanim za loženje vatre na mestima koja planiraju da posete. „Provedimo praznike odgovorno i uživajmo u lepotama prirode, ali sa svesti o rizicima koje vatra može doneti“, zaključuje on.
Na kraju, važno je istaći da je svaka osoba potencijalni čuvar prirode i da je na svima nama da učinimo dodatni napor kako bismo zaštitili našu okolinu i osigurali da priroda ostane netaknuta za buduće generacije.