Pravoslavni i katolici zajedno dočekuju najveći hrišćanski praznik

Stefan Nikolić avatar

Pravoslavni i katolički vernici širom sveta danas proslavljaju Vaskrsenje Isusa Hrista, najznačajniji hrišćanski praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. Ovaj događaj označava završetak najstrožeg Velikog posta, tokom kojeg su se vernici suzdržavali od mrsne hrane, a tradicija nalaže da se vaskršnja jaja koriste kao prvi mrsni zalogaji nakon posta.

U Hramu Svetog Save u Beogradu, ponoćnu vaskršnju liturgiju predvodio je vikarni episkop moravički Tihon, dok će jutarnja liturgija početi u devet sati. U isto vreme, patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije služiće arhijerejsku liturgiju u Pećkoj patrijaršiji na Kosovu i Metohiji, sa početkom u sedam sati ujutru. Na samom početku liturgije, vernici su otpevali vaskršnji tropar „Hristos vaskrse iz mrtvih“, koji predstavlja srž hrišćanskog učenja o vaskrsenju.

U Srbiji, običaj je da proslava Vaskrsa počne odmah posle jutarnje službe, a vernici se pozdravljaju rečima „Hristos Vaskrse – Vaistinu Vaskrse“. Ovaj praznik, prema jevanđeljima, obeležava trenutak kada je Isus Hristos, nakon što je bio raspet u petak i ležao u grobu tokom subote, vaskrsao iz mrtvih, pobeđujući smrt i donoseći večni život svim ljudima.

Vaskrsenje se takođe doživljava kao početak novog duhovnog života i pobedu nad grehom. Kao najveći hrišćanski praznik, Vaskrs ili Pasha, označava centralni događaj u hrišćanstvu, koji po svom značaju prevazilazi sve druge praznike. Pasha se naziva i po starozavetnom prazniku koji su Jevreji slavili u proleće, simbolizujući oslobođenje iz egipatskog ropstva.

Ove godine, Vaskrs pada na isti dan i po julijanskom i po gregorijanskom kalendaru. Za pravoslavne hrišćane, Vaskrs može da bude najranije 4. aprila, a najkasnije 8. maja, dok zapadni hrišćani obeležavaju Vaskrs između 22. marta i 25. aprila. Datum Vaskrsa za sve pravoslavce određuje Jerusalimska patrijaršija, koja se drži julijanskog kalendara, dok crkve koje koriste novi kalendar, poput Grčke i Rumunske, slave Vaskrs po Pravoslavnoj pashaliji.

Vaskrs se proslavlja u prvoj nedelji punog meseca posle prolećne ravnodnevice, u skladu sa odlukom donetom na Nikejskom saboru 325. godine, koju poštuju sve pravoslavne crkve. Ovaj praznik zajedno sa SPC slave i druge pravoslavne crkve, uključujući Antiohijsku, Jerusalimsku, Rusku, Gruzijsku i Japansku.

Za hrišćane je Vaskrs, kao praznik nad praznicima, događaj koji je pre više od dva milenijuma promenio tok istorije čovečanstva. Sva vera i propoved Hristovih učenika, kao i svakog hrišćanina, izviru iz Hristovog vaskrsenja, koje apostol Pavle u Rimljanima povezuje sa novim životom.

Prema tradiciji, prva osoba koja je srela vaskrslog Isusa Hrista bila je Marija Magdalena, dok se veruje da je Hristos kasnije ukazao i svojim učenicima. Vernici SPC obeležavaju Vaskrs tri dana, a pored prvog dana, Vaskršnji ponedeljak i Vaskršnji utorak takođe su označeni crvenim slovom u crkvenom kalendaru.

Vaskrs predstavlja vrhunac hrišćanske crkvene godine, dan kada se ispunilo očekivanje svih pravednika i proroka. Cela nedelja posle Vaskrsa naziva se Svetla nedelja, a crkvene pesme koje se pevaju tokom ovog perioda pune su radosti.

Vaskršnja jaja, koja se tradicionalno farbaju u crveno, simbolizuju prolivenu Hristovu krv. Prvo ofarbano jaje smatra se „čuvarkućom“, odnosno zaštitnikom doma i zdravlja, a obično se čuva do narednog Vaskrsa. Prema verovanju, Marija Magdalena poklonila je prva jaja rimskom caru Tiberiju kao simbol Hristovog vaskrsenja.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije