PREDSEDNIK SRBIJE NAJAVIO UČESTVOVANJE U IZGRADNJI NUKLEARKE: Gde će se nalaziti i šta donosi ovakav tip snabdevanja energijom?

Stefan Nikolić avatar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas u Obrenovcu izjavio da Srbija još uvek razmatra mogućnost učešća u gradnji nuklearnih elektrana u susednim zemljama ili izgradnju malih modularnih nuklearnih reaktora (SMR). On je naglasio da je važno osigurati stabilnu proizvodnju električne energije koja neće zavisiti od vremenskih uslova.

Vučić je istakao da će se Srbija fokusirati i na obnovljive izvore energije, kao što su sunce i vetar, ali je naglasio da je potrebno imati pouzdane izvore struje koji će raditi bez obzira na vremenske prilike. Ova izjava dolazi u svetlu nedavne posete mađarskog premijera Viktora Orbana Srbiji, gde je najavljena izgradnja zajedničke nuklearne elektrane u Mađarskoj.

Tokom današnje posete Obrenovcu, Vučić je rekao da je Srbija zainteresovana da postane vlasnik 15% nove nuklearne elektrane koja će biti izgrađena u Mađarskoj. On je napomenuo da je Srbija spremna da plati dobru cenu, ali da su razgovori o ovom pitanju tek na početku, a da se očekuje da će radovi na nuklearki u Mađarskoj biti završeni tek 2035. godine.

Predsednik je upozorio da je ovo složena tema i da odluke neće biti donete bez pažljivih analiza troškova i koristi, kao i bezbednosnih procena. Takođe je naglasio da je važno da se ne ugrožava životna sredina.

Nuklearna elektrana koja se pominje nalazi se u Pakšu, Mađarska, na Dunavu, i trenutno zadovoljava oko 43% potrošnje električne energije u toj zemlji. Izgradnja nove nuklearke planirana je zbog proširenja kapaciteta, a radovi su prvobitno trebali biti završeni do 2030. godine, ali je taj rok produžen do 2035. godine.

Predsednik Vučić je dodao da Srbija još uvek nije donela konačnu odluku o tome da li će učestvovati u izgradnji nuklearnih elektrana u regionu ili će se opredeliti za izgradnju sopstvenih malih modularnih reaktora. On je istakao da trenutno 68% struje u Srbiji dolazi iz termoelektrana na ugalj, te da je potrebno raditi na razvoju novih kapaciteta iz obnovljivih izvora, ali i na izgradnji baznih kapaciteta.

U Srbiji je od 1989. godine, nakon nuklearne katastrofe u Černobilju, na snazi moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana, ali je sa obavezama koje je država preuzela u okviru Zelene agende, prelazak sa uglja na čistije izvore energije postao imperativ. Nuklearna energija se sve više razmatra kao jedno od rešenja za energetske potrebe zemlje.

Mali modularni reaktori (SMR) su postali predmet velikog interesovanja zbog svoje fleksibilnosti i mogućnosti instalacije u raznim okruženjima. Ovi reaktori proizvode manje od 300 MW električne energije i predstavljaju potencijalno rešenje za izazove sa kojima se suočava nuklearna industrija u 21. veku.

Iako su nuklearne elektrane značajan izvor energije širom sveta, nesreće poput onih u Černobilju i Fukušimi su stvorile strah od nuklearne energije. Međutim, razvoj novih tehnologija i sigurnosnih protokola može pomoći u smanjenju rizika i povećanju poverenja u nuklearnu energiju kao održivi izvor.

Nuklearna energija čini oko 6% svetske energije i 13-14% svetske električne struje. U zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država, Francuske i Japana, nuklearne elektrane čine oko 50% ukupne proizvodnje električne energije. Međunarodna agencija za atomsku energiju je 2007. godine izvestila o 439 nuklearnih reaktora koji su bili u pogonu u 31 zemlji.

U narednim godinama, Srbija će morati da odluči o svom energetskom putu, uzimajući u obzir sve prednosti i rizike povezane sa nuklearnom energijom, kao i obaveze prema međunarodnim ekološkim standardima.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije